şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 500t efsanesinden dolayı şifa mahallesi kadar bilinmez ancak bu mahalleden çıktıktan sonra kocaeli yönüne giderken gebzenin ilk mahallesidir.nüfusu 50000 leri geçeli yıllar oldu.40 parçaya bölündü ama efsanesi bitmedi.
 • yıllarca oturduğum mahalledir. gebze'ye yerleştikten sonra da anamı babamı ziyaret için giderim. normalde kendisine bağlı olan, bölgeler mahalleye dönüşmüştür. ulus, hürriyet, yavuz selim, emek, mimarsinan, cumhuriyet... tekinsiz bilinir. ancak lakin ki öyle değildir. mahalledir. komşuluk ilişkileri devam eder. çocuklar sokakta top oynar. acıkırlarsa komşu teyzeleri onlara ekmek arası bir şeyler verir. çocuklar pazartesi, cumartesi ve çarşamba pazarlarında su ve limonata satarlar. halen "buz gibi soğuk sudan içeeeen" diye bağıran çocukları vardır. tabi ki yazları.
 • mahalle ve komşuluk ilişkileri gelişmiştir. gündüz vakti evde karıyı çocuğu bırakıp giderseniz eğer; mahallenin başka bir erkeği gelip karınızın misafiri olabilir. bunu da herkes bilir ama kimseye çaktırmaz.

  2 yaşındaki erkek çocuğunu yanına alıp kocasını terk ederek çayırovası'ndan buraya kaçan kadının, çocuğuna tecavüz edip ölümüne sebep olan ve sevgilisi olduğunu söylediği adamı gizlemeye çalıştığı yerdir aynı zamanda.

  türkiye'deki sanayi bölgelerinin ahlaki durumunu göstermesi açısından tez konusu olabilecek bir bölgedir. sosyal hayat namına birşey olmadığı için insanlar evlerinin içine yönelmiştir ve ensestin bu ülkede en yaygın olduğu yerlerden biridir.

  özetle, dışardan bakıldığı zaman gayet muhafazakâr görünen bu semtte yeri gelir abisinin yeni bir manita yapmasını yediremeyen kız karakolda ağlayıp "abim bana 6 yıldır tecavüz ediyor" der. üstelik rızası ile bu pisliği yıllardır yapmalarına rağmen.
  disko tarzı küçük batakhaneler bulunur ve dışardan bunun eğlence mekanı olduğunu anlayamazsınız. içinde bulunan 20 kişinin 10 tanesi o anda vardiyada çalışması gereken kızlardır ve birbirlerini idare ederler. kalan yaklaşık on erkeğin her biri içerdeki tüm kadınlar ile yatmıştır ve kadınlar da erkekler de bu rezilliği bal gibi bilirler. gecenin sonunda kim kaçını götürürse ya da kaç kişilik bir grup planlıyorsanız ona göre çıkarsınız içerden.

  yukardaki yazarın dediği gibi; aslında tekinsizlik açısından pek sorun bulunmamaktadır. bu semtte tekinsiz olan tek unsur, insan unsuru ve onun bitmeyen libidosudur.
 • ağırlığını giresunluların oluşturduğu mahalledir. normalde tanıştığım gerçek giresunlular ile alakaları yoktur. çocukluğumun geçtiği mahallede sakin, sessiz biri olmama rağmen başıma ilginç olaylar gelmiştir.

  mesela bir keresinde mahalleli bir abimizle evin önünde sohbet ederken yoldan geçen bir arabadan üstümüze kurşun açıldı, arkadaki dükkanın camları indi ama bir tanesi bile şansımıza bize isabet etmedi.

  ayrıca hatırladığım kadarıyla birbirlerinin anasına, karısına, kızına söverler yüzlerine karşı.

  iki abi kart oynarken biri diğerine,
  - al bu ananın a... girsin,
  - bu da bacının g.. girsin

  dedi ve ben şaşkınlıkla izlerken diğeri hiçbir şey olmamış gibi sırıtıyordu.