şükela:  tümü | bugün
  • "beynimde lob falan yok sen nereden biliyorsun benim beynimi" diyen bir adet yemekteyiz programı yarışmacısı. zeki insanlarda 2 tane lob vardır diyen adama "o zaman bende 5 tane var" diyerek sıvama bölümüne geçiyor.

solumak ya da kalp atışı gibi hayati fonksiyonların yanında uyumak, yemek, ya da cinsel içgüdü gibi temel fonksiyonlar ve düşünmek, hatırlamak, akıl yürütmek veya konuşmak gibi daha üst fonksiyonları olan ve doğduğun günden beri taşıdığın şeyin içerisinde ne olduğunu bilmeyen bir insanın var olması bana acaip geliyor.

kaynak
  • senenin diyaloğu olabilir.
  • cahil ama cehaletinin farkında olmayan bir tv programına katılabilecek kadar da özgüvenli bir gerizekalı beyanı.

ama kendisinde beni en çok rahatsız eden şey bu kadının salaklığını hiç vakit kaybetmeden türbanlı oluşuna, islamcı oluşuna filan bağlayacak orospu çoçuklarına fırsat vermesidir.

lütfen istirham ediyorum, salak ve cahil insanlar artık salak ve cahil olduğunun farkına varsın ve ona göre bir yaşam sürsün, çok göz önünde bulunmasın, çok konuşmasın.
  • evet arkadaşlar.
    tamamı “benim beynimde lob falan yok. siz nereden biliyorsunuz benim beynimi?” şeklinde olan bu soru, izleyenlerin ufkunu açan, bilimsel gelişmeleri yakından takip etmek isteyenlerin asla kaçırmak istemediği program olan yemekteyiz’de yarışan bir yarışmacı tarafından soruluyor.

bakın bu tarz programlar gerçekten insanın ufkunu açıyor. başka bir yarışmacı “zeki insanlarda iki lob olduğu söyleniyor” diyor ve akabinde soruyu soran hanımefendi “o zaman benim beynimde beş lob var” diyerek modern tıbba devrim niteliğinde bir katkıda bulunuyor; adeta bir çağı kapatıp bir başkasını açıyor...

benim ufkum açıldı. hemen kendi vücudumda üçüncü taşağımı aramaya koyuldum...
  • beyinde dört lob olduğunu bilmeyip iki sanarak kadını aşağılamaya çalışan erkek loblarını az kullansa daha iyiymiş. bir de zeki insanlarda demiyor mu? kendisinde bir tane var sanıyor sanırım. cem yılmaz'dan alıntı yapması zaten bir fecaat.
    kadın bir yaklaşık sonuçla haklı sadsdhgjklşi
  • kadın haklı:
    kaynak

özet

dağılabiliriz.

edit: öncelikle bu kadının beyninde 5 lob olduğunu önceki bilgisi ile söylemediğini ben de biliyorum.

ayrıca beyin konusunda uzman değilim. kaç tane mesaj gelmiş beyin 4 lobdur diye, kaç tane atıf yapılmış bu entrye. arada bana "sığır" diyen bile olmuş. bu ülkenin en büyük problemi bu, merak edeni tefe koyuyorsunuz! ben bu başlığı gördükten sonra beynin yapısı nedir diye merak ettim ve farklı kaynakları taradım. bilimsel yayınlarda nasıl tanımlandığına baktım ve adetim üzere kaynak vererek biraz da komik olacak şekilde bir fikir belirttim. kimseye siz haksızsınız ya da siz de bilmiyorsunuz filan da demedim. evet ben sığırım, çünkü kendi merakım neticesinde okudum ve sizinle paylaşarak farklı bakmanızı sağladım! siz de hazır önünüze konulmuş bilgiye "ya sen sığırsın, beyinde 4 lop vardır" deme lüksüne kavuştunuz.

bu arada beyni 6 lob olarak gören de var kaynak
    5 lob olarak gören de var (kaynak yukarıda)
    4 lob olarak gören de var kaynak
    (isterseniz bilimsel makalelerden kaynaklar da verebilirim ama edu ağları dışında problem olabilir)

üstelik bilimsel makalelerde de benzer şekilde bir ortak düşünce yok. şu anki bilgimle ben de beyin için x lobdur diyemem. sadece beyinin kaç lob olduğu konusunda farklı görüşler vardır diyebilirim. düzgün bir üslupla uyaranlara veya fikir belirtenlere de ayrıca teşekkür ederim.