• kendini insan zanneden hayvanlar tarafından, ab üyesi olma iddiasındaki bir ülkede yakılarak öldürülen bir insanın, tabip behçet aysan'ın bir şiiiri.

bir eflatun ölüm

kırgınım, saçılmış
    bir nar gibiyim

sessiz akan bir ırmağım
    geceden
    git dersen giderim
    kal dersen kalırım

git
    dersen
    kuşlar da dönmez, güz kuşları
    yanıma kiraz hevenkleri alırım

ve seninle yaşadığım
    o iyi günleri,
    kötü
    günleri bırakırım.

aynı gökyüzü aynı keder
    değişen bir şey yok ki
    gidip
    yağmurlara durayım.

söylenmemiş sahipsiz
    bir şarkıyım

belki
    sararmış
    eski resimlerde kalırım

belki esmer bir çocuğun dilinde.

bütün derinlikler sığ
    sözcüklerin hepsi iğreti

değişen bir şey yok hiç
    ölüm hariç.

aynı gökyüzü aynı keder.
  • ne güzel bir şiirdir, insanin sinir sisteminde ne tuhaf bir elektrik akımı oluşturur. nar gibi kırgınken, insanın ağzından nasıl da dökülür.
  • ezginin günlüğünün her sözü -başta "git dersen giderim kalırım kal dersen" olmak üzere- çok güzel olan, melodisiyle sözleri inanılmaz uyumlu, derin bir iç çektiren, yorgunluk veren, pek sevgili şarkısı.
  • off, yine dinlerken feci halde hüzünlendim. şiir mi güzel, bu adam mı bu kadar içli söylüyo, yoksa ben mi fazlasıyla açığım bugün hüzünlenmeye bilemiyorum. en iyisi tekrar tekrar dinlemek bu şarkıyı, karar verene dek.

3,5 yıl aradan sonra gelen edit: benim hala hüzünlenesim mi var yani?? bence olamaz, şarkı çok güzelll.
  • yıllardır ezginin günlüğü'nün oyun albümünün son parçası olarak sessizce dururken bu gece itibariyle ün salacak behçet aysan sözleriyle -şiiri diyelim- bir nadir göktürk bestesi.
  • "şöyle bir ben var benden içerü
    ki
    yükseliyorken o arşa,
    dönüp baktım da benden kalacak olana;
    yok!
    dedim..
    ben bu kadar değilim.
    yürüdüm gittim,
    eflatun olacaksa ölümüm,
    ben kendimden çok
    kalacakları gözetirim."
  • unutulmuşluğu,yalnızlığı,sitemi,kırgınlığı saçılmış nar,sahipsiz şarkıyla anlatan şiirdir ki hüsnü arkan'ın yorumlaması ,insanın içini nar gibi paramparça eder..
  • çaresiz bir seveni anlattığını düşündüğüm şiir/şarkı. elden gelen her şeyi yapmış ve geleceğini sevdiğine bağlamış bir seveni..
  • her dinleyişimde behçet aysan'ın aklıma geldiği eser. sivas katliamı'nda yitirdiğimiz o güzel insanın şiirinin, ezginin günlüğü tarafından bestelenmiş güzel bir halidir bu şarkı.
hesabın var mı? giriş yap