insidious

  • azimli
  • tadına doyum olmaz (776)
  • 1900
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

lost

sevdiğim bir televizyon dizisidir. oyle cok ciddiye alip okuz altinda buzagi arayacak degildim ama son bolum beni ziyadesi ile iffit etti şöyle ki

--- spoiler ---
sezon5 episode 10

son bolumde aciktan irkci bir tavir oldugunu dusunmekteyim. basta amerika olmak üzere bati toplumlarinin, orta doğu / müslüman kültürleri nasil algiladigini biliyoruz. izleri asirlar oncesine giden oryantalist**tavir dogu insaninin farkli bir dogasi oldugunu, onun kendi eşiti olmadigini soyler. bu tavra gore dogu insani ya egzotik bir hayranlikla otekileştirilir ya da aciktan bir yukaridan bakiş ile küçümsenir. benzer tavirlari biz turkler de sıklıkla araplar için gösteririz. bu tavir dahilinde doğu insanina, sanki doğası çözülmeye çalışılan gizemli bir belgesel hayvani gibi davranilir. acisi, ölümü, yaşamı bizimkine eş olmayan daha değersiz bir alt-insan türüne dönüştürülür.

lost ilk sezonda oryantalist ön yargilarin farkinda ve o klişeleri zekice kullanan bir çizgide ilerliyordu. shannon'ın sayid'i hava limaninda görüp sırf tipi yüzünden polislere terörist diye ihbar edişini animsayin.

ancak son zamanlarda gittikçe iğrençleşen bir çizgide ilerliyor dizi. "he is our you" da sayid'in geldiği kültürde öldürmenin doğal olduğu ve içselleştirildiği iddia ediliyor. daha sonra da benjamin linus yüksek sesle sayid'e, öldürmek senin doğanda var diyor. ne acıklıdır ki ben her zamanki gibi haklı çıkıyor, yetmezmiş gibi sayid de öldürmenin kendi doğasında olduğunu yüksek sesle, bölüm sonunda tekrar ediyor.

bu dizinin esas hedef kitlesinin ortalama amerikan halki oldugunu dusunursek -ki abc ülke çapında havadan yayın yapan ücretsiz bir kanaldır- seyircimizin beynine giden mesaj şudur. bu arapça konuşanlar daha doğuştan aileleri tarafından öldürmek üzere büyütülüyorlar. bu onların doğasında var. yani bunlar var oluşsal olarak, doğuştan terörist. nasıl aslan avlanırsa, bunlar da ancak öldürerek var olan bir tür. bu tür bizim varlığımızı tehdit ediyor. bu tür çok zeki ve akıllı değil, kolayca manipüle edilebiliyor. bu türü elinde oynatanlar istedikleri kişiyi öldürtebiliyorlar. bu tür ikna olursa bir çocuğu bile gözünü kırpmadan öldürebiliyor.

açıkçası sayid'in adaşı olan edward said sanirim yaşasa ve bu bölümü görse sağlamından güzel bir iki makale döşerdi konu hakkında

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
27.03.2009 12:34