pati

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (527)
  • 2843
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

29 mayıs 2012 thy grevi

sabah sabah "işten atılsınlar ben yarı fiyatına çalışırım" diyen adamcıkları/kadıncıkları göstermiş hak arama mücadelesi.

"kabahatin hepsi demeye dilim varmıyor ama" değil artık.
açsan, işsizsen, seninle birlikte bir sürü insan açsa işsizse kabahat alenen senin kardeşim.
hakkını arayananın değil kabahat.

kendi basiretsizliğinin, beceriksizliğinin, hak arayamayışının ezikliğini hak arayabilenlerden çıkaracak kadar zavallı olmak bütün sorun.
düşük ücretini patrondan ya da sistemden değil daha yüksek ücret alandan bilmek, işsizliğini sistemden ya da düzenden değil işi olandan sanmak. "o çıksın ben gireyim, onu atsınlar onun parasını bana versinler" diyecek akbaba mantığında olmak...
şimdilik zavallısınız. umarım bir gün "insan" aşamasına evrilirsiniz.

tekel işçilerini protesto eden geri zekalıları da görmüştük bu ülkede. (bkz: #18109854) henüz pek bir gelişme yok. ama hakkını arayanların direnişlerini yazıyor tarih. götünü kurtarmak için ciğerini satanları değil. bir gün senin de belli hakların olduğunda, bugün belli hakların varsa, bu haklar uğruna mücadele etmiş direnmiş insanlar sayesindedir, senin gibi "bana ne hacı ben cebime bakarım" tipleri sayesinde değil.

ikinci nokta kamu emekçileri, işçiler vb. bütün emekçilerin sadece kendi hakları için değil hep birlikte herkesin hakları için mücadele edebilmesinden. kamu emekçisi değilken kamu emekçilerine, havacılık sektöründe değilken onlara da destek vereceksin, ki onlar da sana destek verecekler.

aksini hangi din, hangi manyak, hangi sistem dayatırsa dayatsın, insan emeğinden, insandan kutsal bir şey yoktur. ne kapitalizm, ne marka değeri, ne sizin iş toplantınız.. önemli olan direniştir, mücadeledir, insan için atılan adımdır.

insanların kaç para maaş aldıkları önemsizdir. insanların onurudur, direnişidir mevzu. onuru direnişi olmayanlar paranın derdine düşer.

ki insanın patronun, hükümetin köpeği olması ne zor şeydir kim bilir.. elbet bir yerleri sızlar bugün olmasa yarın, birileri yüzüne vurduğunda falan...

iki gıdım okumadan etmeden, önceki görüşmeleri, neden grev engelleme yasasının çıkarılmaya çalışıldığını bilmeden, çalışma koşullarını, dünya standartlarını vb. değerlendirmeden atıp tutacak kadar cahil cesareti de bir türkiye klasiği.

ama en üzücüsü 6 yaş egosentrizmini aşamaması koca koca insanların. benim uçuşum, benim biletim, benim yolculuğum, benim toplantım, ben ben ben.. senin içinde yer aldığın sistemi "insan"lar yapıyor! ve onlar robot değil. ve insanlık "sen"den, senin toplantından, senin işinden daha mühim. insana saygı duyacaksın. sizin gibi duymayanlara inat, insan olanlar o saygıyı söke söke alacak. patronlardan da, sizin gibi patron yalakalarından da...

vesileyle "grev yapmasınlar demiyoruz ama bizim işimizi aksatmasınlar" diyen geri zekalılara da selam olsun.

oldu.

devamını okuyayım »
30.05.2012 09:15