pati

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (533)
  • 2843
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

madame bovary

ahlakla ilişkili bulmadığım bir kitap.
anlatılan karakter sadece doyumsuzdur. ne cinselliktir derdi ne de aşk. kendisinin mevcut kocasının yerinde sadakatsiz bir kocası olsaydı da arayacağı mevcut kocası olurdu. çocuğu olmasaydı çocuk yapmak isterdi. anlatılan karakter doyumsuzdur. ne isteriktir ne aşk delisidir ne de ahlak normları karşıtıdır. evlenememiş de çok eşli bir hayat sürüyor olsaydı da evlilik hayalleri kuracak yapıdadır. hiçbir şeyin yetmediği biridir sadece.
flaubert karakterleri oldukları gibi anlatmıştır. çok yalın bir şekilde zamanında günümüz insanını anlatmıştır. kadın ya da erkek olması fark etmez. anlatılan doyumsuzluk yetinmezliktir. günümüzün artık kanıksanmış daha fazlasını iste sloganıdır. din olmadığında dini, evlilik olmadığında evliliği, çocuk olmadığında çocuğu, para olmadığında parayı ama sürekli bir diğerini isteme halidir. ne burjuva özentiliğidir emma bovary'ninki ne de ahlaksızlık. sadece yetinmezliktir. zengin olsaydı da sıkılırdı hayattan, aşık olduğunda da sıkılmayı sürdürdü.
kitabı bence etkileyici kılan yargısız, sade anlatımıdır. ne heyecanla anlatır karakteri ne de dışarıdan yargılayarak. öylece olanları anlatır.
ki bence ismi madame bovary olmasında rağmen eczacı hakkında bile daha fazla şey söylenir kitapta.
karakterler hiçbir zaman yazar tarafından yargılanmazlar. charles'a pısırık, emma'ya hafifmeşrep demez. özetlemez yargılarla. çünkü insanları iyi kötü olarak özetlemek kadar saçmadır bir yazarın bu sıfatlarla karakterlerini tanıtması..
aşkın kolaylığını, sıradanlığını anlatır. kolaydır aşk.
annelik gibi kavramlar da din gibi ara sıra doyum sağlatır insana kitapta: yani nettir kitap. açıktır.
bu kadar net açık ortaya koymak insan yaradılışını bence kitabın başarısı ve klasik olma sebebi. bu kitap bir kadının ahaksızlıkları olarak özetlenemez. ahlaksızlık değildir temel noktası: tatminsizliktir. günümüzde alışkın olduğumuz hep daha fazlasını istemektir bu kitabın konusu. aşk bu fazlasını istemenin bir yönüdür.
insanın zengin olsa da, mutlu olsa da, herşey yolundayken de içinde bulunan sıkıntıdır anlatılan. açgözlülüğü.
karakterin kadın olmasına eğilmek olayı ahlak sorununa indirgemek bir diğer erkek egemen bakış açısıdır.
--- spoiler ---
ayrıca arsenikle intiharın ayrıntılı anlatımı çok başarılıdır.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
21.07.2006 16:51