pati

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (539)
  • 2842
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

din saçmalığı

feuerbach, freud, nietzsche, schopenhauer, spinoza, russell, marx, engels, sartre vb. nice insanlar biraz daha inananların duygularına önem verselerdi, kırıcı olmasalardı, düşünce falan üretmeselerdi.
mazallah sözlük falan okuyacağımıza herhangi bir düşünürün kitabını, lise ders kitapları haricinde bir felsefe, tarih, antropoloji, psikoloji, sosyoloji kitabını okuyor olsaydık kimbilir ne çok incinecektik, ne çok kırılacaktık. düşünsenize insanlar neler neler düşünmüşler üstelik de yüzyıllar önce, duyguların kırılmaması, inançların incinmemesi mümkün mü bu şartlarda? bu saygısızlıklarla bir mümin nasıl baş edecek?

ah müminler neler çekiyorlar, bu kırılganlık, bu hassaslık...

ya o diil de mesela bir dil daha konuşabiliyor olsak, müslüman olmayan bir tek insanla kontağa geçebilecek de kapasitemiz olsa "do you sex" demek hariç, anlatsak mesela dini pratiklerimizi ne olurdu? hemen dünyanın geri kalanı "sizin din acayip süper" mi diyecekti, "özellikle de sizin dininiz bambaşkaymış". pek öyle olmayacaktı, "ahahahaha ne komikmiş" ile "çok saçmaymış" arasında bir skalada tepki vereceklerdi. tc vatandaşı olmadıkları sürece yargılayamazdınız. ama asma kesme dövme gibi opsiyonlarınızdan çekinerek verilen "sessizlik" tepkisini tercih edeceğiniz ve saygı sanacağınız açık.

bütün çinliler saygısız, norveçliler isveçliler o kadar saygısız ki ateist oranı %60 civarında çıkıyor araştırmalarda, e hintliler zaten saygısız, amerikalılar zaten 9/11dan beri saygısız..
kaldık başbaşa: ortadoğu ile türkiye.. saygının beşiği olan muhteşem coğrafya.

yani mesela bir anlatmaya kalksanız neden kurban kestiğinizi, neden örtündüğünüzü, neden kabe'de şeytan taşladığınızı falan, "çok saçma ya" diyen çıkabilir. aynen "ineğe tapmak çok saçma keh keh keh", "oğlum meryem bakire olup nasıl isayı doğurmuş" "haşaa isa nasıl allahın oğlu olur" falan demeniz gibi sizin.. kimi insan için de bunların hepsi aynı saçmalıkta, yani isa'nın göğe uçmasıyla muhammed'in uçması arasında fark yok.. buna da din saçmalığı diyelim..tanım olsun.

iki dinden hangisinin daha az saçma olduğuna nasıl karar vereceksiniz bir yerli kabile reisi ile karşılaşsanız..?
avantajınız hiçbir başka kültürden insana denk gelemediğiniz kişisel yozgatlarınızda yaşıyor olmanız. tek doğru'ya doyasıya inanıp dünyaya gözlerinizi kapatıyorsunuz. "diğeri" fikrini öcüleştire öcüleştire saçma sapan ritüellerinizi afrika kabilelerinkinden üstün sanıyorsunuz. diğer bir kabile ile karşılaşınca da şaşırıp kalıyorsunuz. antropologlar da size şaşırıp kalıyor işte. (oh mon dieu oryantalist ve kolonyalist, keh keh keh)

peki ya muhammed saygı duysaydı mekkelilerin inançlarına, incitmeseydi inananları? toplumun genelinin değerlerine hoşgörüyle yaklaşsaydı mesela?

"din saçma" deyince duyguları incinen muhteşem bir halk olmuş ya tc devriminin sonu, 100 yıl öncesinden bile gerideyiz düşünsel düzeyde..

ha bu arada "kendi kendinize düşünmeyin demiyoruz ki, söylemeyin yazmayın diyoruz sırf" diyen über hoşgörülü ve üstelik kendini kara cahil değilim sanan insan var ya. işte o tc eğitim politikasının muhteşem zaferidir. aklın, bilimin, genetiğin ve uygarlık tarihinin de utancıdır.

ayrıca benzer: (bkz: #22117149)

devamını okuyayım »