pati

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (532)
  • 2843
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

14 nisan 2007 cumhuriyet mitingi

gülümseyen insanlarla huzur vermiş, mutlu etmiş bir cumartesi günü.

aydınlık insanlar deniyor ya, onu gördük. herkesin ellerinde bayraklar, herkesin yüzünde nihayet çoğul olmanın sevinci, güveni, sarılarak öpen "gençleri burada böyle gördük ya" diyerek ağlayan yaşlı teyzeler, kasketleriyle gelmiş amcalar, ilk kez ankara'ya gelenler, "beşiktaş maçına değil buraya geldim" diyen beşiktaş çarşı amigosu, arkadaşlarının kollarında yürüyüşe katılan görme özürlüler, ve kırmızı beyaz bir kalabalık.

bu mitinge bok atanlar adına utandık bu sefer sadece... ülke adına utanmaktan sıkılmış olanlar...

ne bir "ordu göreve" sloganı-hani iddialar böyleydi ya-, ne en ufak bir taşkınlık oldu. anne-baba-dayı-yenge "yaşlandık" diye gittikten sonra tek başıma tandoğan'dan anıtkabir'e yürüdüm. bir sürü topluluğun arasından geçtim, anadolu'dan gelen stklar, ankaralılar, elele yürüyen sevgililer, eğlenen liseliler, babalarının omzunsa gülümseyen çocuklar, üniversite öğrencileri.. orada güvendeydik. bu ülkede bir kadın olarak hiçbir kalabalıkta tek başımayken bu kadar güvende hissettiğimi hatırlamıyorum.

ne bir küfür ne bir taşkınlık oldu. demokrasinin sindirildiği -ve asıl kimler tarafından sinidirilmediği- insanların yüzüne vuruldu. özellikle diğer tarafın-pardon ayrımcılık oldu- her gösteride çıkardığı taşkınlıklar düşünüldüğünde fark da ortadaydı.

ankara'nın taşına bak, karlı kayın ormanı, dağ başını duman almış, aldırma gönül falan söylendi. türküler, şarkılar.. anıtkabbir kapısında çok uzun süre beklenilmesine rağmen hiçbir tepki olmadı. herkes birbirine saygı sevgi ile yaklaştı. öyle bir bütünlük hissiydi ki...

"kusura bakma tayyip ampule benziyorsun" diye şarkı söyleyen liselilere gülüp geçildi, "katil abd işbirlikçi akp", "solda birlik", "emperyalizme/şeriata karşı omuz omuza","tam bağımsız türkiye", "genciz güçlüyüz atatürkçüyüz" ve "türkiye laiktir laik kalacak" sloganları atıldı. bunlara katılmayacak kimseyi de düşünemiyorum. atılan bütün bokların insanların bir yerinde patladığını gördük. ordu göreve'den anlayışı bok atıcıların, nöbet değişimini alkışlamaksa evet acayip darbe çığırtkanıydık, darbe çığırtkanlığından kastedilen "şeriata karşı omuz omuza" denmesi ise evet acayip darbe çığırdık.

edilmiş en ağır laflar da "şeriatçı tayyip ananı da al git'ten ibaretti. "emperyalizme karşı omuz omuza" diyenler vardı, "özgür üniversite özgür türkiye" diyenler vardı.. herkes pankartlarını açtı, sloganlarını attı, alkışlandı. hoşgörü ve huzur hakimdi. çok uzun zamandır bir kalabalıkta bunca güvende hissetmemiştim. eğlendik de "türkiye ayıldı, imam bayıldı" sloganıyla gülümsendi.

bayram gibi bir şeydi bu. ve en azından birileri bir şeylerin farkındaydı. "tayyip baksana kaç kişiyiz saysana" sloganı atılıp, "satılık basın bunu yazın", "vur vur inlesin aydın doğan dinlesin" diye bağırdı insanlar.. medyaya karşı olan bu uyanış bile çok değerlidir. gençler, yaşlılar, anadolu'nun her yanından insanlar birlikte yürüdük. buna bok atacak insanlara inanamıyorum hala ben...

"demokrasi gericiliğe hoşgörü değildir" diye bir pankart vardı... ne olduğu sanırım gösterildi.
en güzeli ise kalabalığın öylesine doğal dağılmasıydı.. o kadar da az değilmişiz çok şükür.. biz diyebildik.

-not: konuşmalardan çoğumuz sıkıldık ve tolga çandar'ın konuşması ve türküleri haricinde tepki duyuldu kouşmalara.. orada konuşan diğer insanlardan bağımsız olarak oradaki ve evet duygusal evet işte duygusal, körelmemiş olarak bulunduk. bizli konuşmanın, hissetmenin gururunu yaşıyoruz. duygusallığa da bok atılmış ya.. duygusalız evet.. türkü dinlerken, mezarlıklarda, gençliğe hitabede gözleri dolan insanlar vardı evet. duygusal tepkiymiş ya.. duygularını köreltemeyeceksiniz insanların. şiddete dönmeyen tepkilerini de köreltemeyeceksiniz..-

devamını okuyayım »
14.04.2007 20:58