• çok gizli kaynaklardan serinin ikinci ve üçüncü sezon adlarına da öğrenmiş bulunmaktayım:

bir zamanlar osmanlı rüku
    bir zamanlar osmanlı secde
    bir zamanalr osmanlı kade-i ahire

*
  • ulan herşeyi anlıyorum da, hala ve ısrarla, tarihi film veya dizi çekilirken, o dönemin türkçesiyle konuşmadıkları için eleştirenleri anlamıyorum arkadaş.

500 yıl önceki dille çekilse bu dizi, kim ne anlayacak ulan? bir cevap ver cevap? belgesel mi çekiyorlar dizi mi oğlum? ulan yazmanız var okumanız yok yemin ederim. ayıla bayıla izlediğin, bittikten sonra banyoya gidip otuzbir çektiğin yabancı tarihi dizilerde new york aksanıyla konuşuyorlar lan ingilizceyi. sorsak tabi ben onu da eleştiriyorum diyeceksin.

bir şeyi ne kadar eleştirirsen o kadar entel oluyorsun, o kadar yakışıklı oluyorsun, o kadar akıllı zeki, kültürlü oluyorsun değil mi? aha ben de seni eleştiriyorum bebeğim.
  • tolga karel'in padişah ile olan görüşmesinin ardından huzurdan öküz gibi sırtını dönüp çıktığı dizidir. adamı kazığa oturturlar kamil, sen kim padişaha sırtını dönmek kim? koca vezirler bile götün götün ayrılıyor adamın karşısından, sen gebeş gibi döndün arkanı gittin.

ayrıca hafiye teşkilatının merkezinin kapıya bakan duvarındaki altı köşeli yıldız içerisine yazılmış arapça allah sembolünün ne olduğunu söyleyene yüz bin lira vereceğimi duyurmama sebep olan dizidir.
  • yahu eleştirmek gibi olmasın ama içeri giren padişahı görünce türkan sultan'ın uzun bir "buyrun" çektiğini gördüm. sanki kebap salonuna müşteri çekiyor. tamam muhteşem yüzyıl dizisinde de eksiklikler ve hatalar var ama hiç olmazsa padişah gelmeden bir destur çekiliyor bilader. buuyyyruuunn ne lan. akabinde çok güzel kuzu şişimiz var beyim yanına da köpük ayran getireyim dese tam oturacak.
  • türkiye'deki nefret ettiğim, tutan şeyin aynısını yapıp paraya para dememe yavşaklığını bana tekrar hatırlatmış dizi.

biri kitabı diziye çeviriyor, arkasından en az 5-10 tane daha kitap diziye çevriliyor.
    birisi tarih filmi yapıyor, arkasından hemen yenileri geliyor.
    birisi anadolu'nun ücra köşelerinde ağalı mağalı film çekiyor, arkasından bir 10 sene boyunca böyle filmler izliyoruz.

lan orjinal olsanıza götüne koduklarım. o kadar kafa basmadığı için, kolay yoldan nasıl köşeyi döneriz, popüler oluruz, paranın amına koyarız hesabında herkes. ondan sonra bizim sinemalar gelişecek de diziler gelişecek de ohooo...

hee, amerika'nın 80'lerde 90'larda yaptığı sit-comları 2010'larda tekrarlayan türk sit-comculara da bir şey demiyorum.

he unutmadan, bu saydıklarımın hepsini toplasanız, acun'un yaptıklarının 10'da biri yine etmiyor.
  • color correction yerlerde olduğundan görsel olarak havaya sokamayan dizi. ek olarak iç mekan çekimlerinde bile milletin orasına burasına gölgeler düşmekte. yani ortada bir muhteşem yüzyıl benchmark varken, teknik olarak kaybetmektedir.
  • bir the tudors değil ama kesinlikle muhteşem yüzyıl adlı harem dizisine dekor, kurgu ve kostümler açısından 10 basar.
    hürrem, sümbül ağa gibi karakteristik tiplemeler olmaması ve klişe dolu sahnelerle başlaması dezavantaj olsa da beklediğimin çok üstünde bir performans sergilemiştir ilk bölüm itibariyle. osmanlı ile alakalı kitaplar okuduğumda kafamda canlanan dekor ve kostümleri birebir gördüm diyebilirim. bu da tarihi gerçeklerle muhteşem yüzyıl'a oranla daha uyumlu olduğunu gösteriyor benim açımdan.
    haa bir de kerem atabeyoğlu padişah rolüne cuk oturmuş.
  • dizinin epg'sinde aynen şu ifade geçmektedir:

"her geçiş ve yenilenme dönemi gibi bu dönemde de, kışkırtmalara açık duran statükocularla ve yenileşmenin iyileşme olduğunun farkında olan değişim yanlıları arasında kanlı bir hesaplaşma yaşanmaktadır."

not : dizi trt'de yayınlanmaktadır ve trt devlet kanalıdır ve hükûmette akp vardır zart zurt fasa fiso...
  • demin 5 dakika kadar izledim. trt'nin muhteşem yüzyıl'a rakip olarak çektiği, aklı başında ve ciddi bir tarihi dizisi zannediyordum.

--- spoiler ---

1. eleman korulukta kızkardeşini ağzı kapalı bir şekilde ağaca bağlıyor. 2. bir elemana taa uzaktan şu ağaca bağlı giysileri vurabilir misin okla diye gaz veriyor. mesafe öyle ki 2. eleman koca kızı görmüyor ama hedefi tam onikiden vurabilecek kadar iyi nişan alıyor. bu esnada 1. eleman da çaktırmadan uzaktan 2. elemana nişan alıyor. gerilim müziği eşliğinde 2. eleman kıza oku fırlatıyor, aynı anda nişan dahi almadan 1. eleman yayının hedefini çevirip okunu fırlatarak 2. elemanın oku kızı delmeden 1 salise önce 2. elemanın okunu havada ikiye ayırıyor. sonra da kızkardeşine ayak yapıyor bak hayatını kurtardım diye.

--- spoiler ---

tanım: fantastik kurgu.
hesabın var mı? giriş yap