0110010101101110011101000111001001101111

  • mangal yürekli rişar (505)
  • 525
  • 9
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kansere kesin çözüm bulunması

küsurat vermeyi ihmal ettiği için salladığı hemen anlaşılan pırofesörün buluşu.

defalarca söylenmiş ama tekrarlayalım:

1. birisi kansere çare bulduğunu iddia ediyorsa inanmayın.

kanser bir hastalık değil, hastalıklar alemidir ve birçok çaresi vardır. ama kanserler heterojen, çeşitli, ve evrilebilir oldukları için her çare her kanser için, her hasta için, her kanser evresi için işe yaramaz. onun için kanserle tıbbın/bilimin mücadelesi sonu olmayan bir savaştır ve çeşitli kanserler için yen tedavi yöntemleri bulundukça yeni kanserler ortaya çıkacak, bulunan yöntemler bir hasta grubu için işe yaramayacak, kanserler evrilip duracaktır. onun için, bugün (herhangi bir) kanser için tedavi yöntemi geliştirmek kadar önemli başka bir şey, hastaya göre tedavi seçmek amaçlı yöntemler geliştirmektir.

2. bir bilim insanı bir konuda kesin bir buluş yaptığını iddia ediyorsa inanmayın.

bilimin temel ilkesi şüpheciliktir. bir hipotezi test etmek için yapabileceğiniz deney ve gözlem sayısı sınırlı olduğu için hipotezinizi ancak istatistiksel olarak sınayabilirsiniz, onun için 3-5 yıllık çalışmanızda gerçekten %100 (ki absürd bir rakamdır bu) başarı sağlıyorsanız bile bu bulduğunuz sonucun kesin olduğu anlamına gelmez, bulduğunuz seneler içinde süzülerek bilgi haline gelir, ama hiçbir zaman kesin olmaz. kesin diyorsanız yalan söylüyorsunuzdur.

3. kanserin ilacı bulundu da ilaç firmaları gizliyorlar gibi osuruktan komplo teorilerine inanmayın.

insanlığın kanserle mücadelesine katkıda bulunmak istiyorsanız, herkesin nitelikli ve temin edilebilir sağlık hizmetinden yararlanabilmesinin yolunu açacak sağlık politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalışın. bu konuyu araştırın, siyasetçilere sorun, bu konuda politikası olan partilere oy verin. çünkü kanser yaygınlaşıyor ve tedavi yöntemleri zenginleşiyor. onun için yarın kanserle mücadelede mesele insanlığın kansere karşı ne yapabildiği değil, kimin neye parasının yettiği olacak.

devamını okuyayım »