bansheehowl

  • 94
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

atom bombası atılınca yapılması gerekenler

atom bombası atılmadan önce yapılması gerekenler:

1- evinizin bodrum katında, aşağıda belirtilen duvar kalınlığına sahip sağlam bir sığınak yapın.
çelik:21 cm,
kaya: 100 cm,
beton: 66 cm,
tahta: 260 cm,
toprak: 100 cm.
2- yaptığınız sığınakta aşağıdaki malzemeleri depolayın:
pirinç,
buğday-yulaf,
şeker,
bal,
kurutulmuş meyve ve sebzeler,
su,
radyo,
düdük,
cep telefonu,
kalın giyecekler,
gaz maskesi,
fener,
pil,
çöp torbası,
ıslak mendil,
ilk yardım malzemeleri,
kullandığınız ilaçlar,
(bkz: 10 cloverfield lane)
3- büyük şehirler, kalabalık semtler, hükümet binaları, askeri alanlar ve havaalanları en olası saldırı yerleri arasındadır. eviniz ve barınağınız bu yerlere ne kadar uzaktaysa, hayatta kalma ihtimaliniz de o kadar fazladır.

atom bombası atıldığı anda yapılması gerekenler:

1- nükleer saldırı sirenini duyduğunuz an sığınağa gidin.
2- siren sesini duymazsanız, saldırıyı patlama anında öğrenmiş olursunuz. ilk yapılması gereken patlamanın yaydığı alev topuna ve parlak ışığa direkt olarak bakmamaktır. aksi halde geçici körlük geçirebilirsiniz.
3- patlamanın tahribat çapı, bombanın tipine, büyüklüğüne ve infilak ettiği yüksekliğe bağlıdır. tahribat çapı içindeyseniz, patlama noktasına olan uzaklığınıza bağlı olarak en geç 30 saniye içinde, önce ısı dalgası sonra şok dalgası tarafından vurulacaksınız. bunun için, saldırıdan haberiniz olduğu anda yaptığınız işi derhal bırakın ve koşar adımlarla sığınağınıza gidin.
4- eğer şehir merkezinde ve dışarıdaysanız, patlamanın ısı ve basınç dalgalarına dayanabileceğini düşündüğünüz sağlam bir binaya derhal girin, zemin katına gidin.
5- patlama anında piknik yapıyorsanız, mangal keyfini derhal bırakıp bir kürek ve bir çadır/paraşüt bulun. çadırı üzerinize geçirin ve olabildiğince hızla toprağı kazmaya başlayın.
5- patlamanın ilk etkisinden sağ kurtulmayı başardıysanız, rehavete kapılıp normal hayatınıza hemen geri dönmeyin ve bulunduğunuz sığınağı/binayı terk etmeyin. patlama anında radyasyon taşıyan tozlar ve debriler havaya kalkacak, sonra yağmur gibi tekrar etrafına düşecektir. bu tozlar ve debriler aşırı radyasyon yüklüdür ve temas ettiği herhangi bir şeyde ölümcül etkiler gösterebilir.

atom bombası atıldıktan sonra yapılması gerekenler:

1- patlama neticesinde açığa çıkan gamma radyasyonu en tehlikeli radyasyon türüdür ve iç organlarınızı kısa sürede eritebilir. gamma radyasyonuna 5 dakika maruz kalmak bile ölümcül etkilere neden olabilir.
2- patlamanın ürünlerinden ve içlerinde en tehlikelisi olan radyoaktif iyot'un yarılanma süresi 200 saattir. dolayısıyla en az 200 saat boyunca sığınağınızı terk etmeyin.
3- unutmayın, sezyum ve stronsiyum gibi diğer radyoaktif ürünlerin yarılanma süreleri çok daha uzundur ve rüzgarın yardımıyla kilometrelerce öteye taşınabilir.
4- sığınağınızda en az 200 saat geçirdikten ve erzaklar dibi gördükten sonra dışarı çıkmanız gerekecek. anne tavsiyesi gibi olacak ama çıkmadan önce üstünüze kalın bir mont, eldiven, bere ve gözlük giyin. dışarı çıktığınız andan itibaren üzerinize uçan radyoaktif debrileri düşürmek için elbiselerinizi sık sık silkeleyin.
5- radyasyon bölgesinde mümkün olduğunca yemek yemeyin ve su içmeyin, ancak mecbur kalırsanız:
- öldürdüğünüz hayvanların derilerini, iç organlarını ve kemiğe yakın etlerini çıkarın ve geri kalanını yiyin.
-patates ve havuç gibi toprak altında yetişen bitkileri yiyin.
-göl gibi durgun ve açık sulardan kesinlikle su içmeyin. radyasyon bölgesinde en güvenilir su kaynağı kuyu suyu olacaktır.
6- radyasyon bölgesinden derhal uzaklaşın.

devamını okuyayım »