ben owerdose

  • 303
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

türk pasaportu

devlet halk için mi vardır, halk devlet için mi?

bir tc vatandaşı ve tc pasaportu sahibi birisi olarak şikayet tabi ki edeceğim. yurtdışına çıkmak için vize ofislerinde, konsolosluklarda atılan taklalar bir dert, ülkeyi terkettikten sonra yüzleşilen muamale ayrı dert.

kız arkadaşım polonya pasaportu sahibi. hani türkiye'den bakan bazılarının "amaan kıçı kırık polonya" dedikleri ülke var ya, oranın vatandaşı işte. uzun bir süre birlikte seyahat ettik. biz daha bu seyahate başlamadan başladı vize dertleri ve dengesizlik. abd vizesini sessiz sakin ikimiz de aldık. çin vizesi için bana yollar kapalı. diğer tüm millet vatandaşları polonya'nın çin konsolosluğundan vizeye başvurabiliyorken, tc pasaportu sahipleri ancak ankara'dan başvurabilirmiş. ikimiz de başvurmadık.

rusya vizesine neyse ki varşova'dan başvurup alabildik ama dert vize değil, rusya'ya girebilmekmiş.

finladiya'dan rusya'ya otobüs ile girmeye çalışırken tüm otobüs geçti, beni 80 dakika 4 m2 bir sorgu odasına tıkıp sorguladılar. otobüs ancak kız arkadaşımın yalvarmasıyla bırakıp gitmedi beni.

rusya'dan moğolistan'a tren ile geçiyorduk. otobüs olayı yine iyimiş. hepi topu 40 kişi vardı otobüste beklettiğim. rusya'dan çıkarken 1000 kişilik trenden rus polisi bir (sayıyla 1) tek beni indirdi ve sorguya götürdüler. 3 saat sorgu. sorular aynı; rusya'da neler yaptın bi anlat hele bakalım. tüm tren beni bekledi.

şimdi yalan yok güney kore ve japonya'da soru dahi sormadılar. ama tayvan öyle mi? ya kamboçya? ya da vietnam vizesini hiç anlatmayayım. kamboçya'nın başkentinden ikimiz de vietnam vizesi için başvurduk. kız arkadaşıma ertesi gün gel al dediler, bana 7 iş günü bekle. hadi dedik iki pasaportu birlikte alalım. 9 gün kamboçya'da pasaportsuz dolaşıp yolumuzu yine başkente düşürdük. konsolosluğa gittik ve kız arkadaşımın vizesi pasaportunda, benim başvurumu göndermemişler bile. sebep? apec bu yıl vietnam'da gerçekleşeceği için türkiye'nin de dahil olduğu 3. dünya ülkelerinin vatandaşlarının başvuruları işleme alınmıyormuş. ancak toplantı bittikten sonra başvurabilirmişim. muhteşem değil mi? kıçı kırık vietnam deriz, peh!

tayland'a girişlerde ya rüşvet ya taşaklı bir pasaport lazım. polonyalı kız arkadaşımla seyahat ediyoruz dedim de geçebildim.

laos'a nasıl girdik dur onu da anlatayım. kız arkadaşım kapıda vizesini alıp, kontrol dahi edilmeden elini kolunu sallayarak girdi. ben ise önce bangkok'taki laos konsolosluğundan başvurmayı denedim. 4 hafta bekle dediler. sonra khon kaen'e gittim, 15 dakikada vizeyi aldım. bangkok khon kaen arası 8 saat, oradan da chiang mai'ye kız arkadaşımla buluşmaya gittim 10 saat. vize ücreti ve kaybedilen zamandan başka bir şey olmaz dedik. laos sınırında kız arkadaşım kapıda vizesini alıp elini kolunu sallayarak kontrolü geçti, benim vizesi önceden alınmış pasaportumu gören polis "lan bu türk nereden çıktı dur şunun pasaportunu incelemeye alayım" diyerek gitti, sonra hop, sorgu odasının yolları bana dar...

laos'ta vietnam vizesi veren barlar var. yani bara 7 dolar veriyorsun. adam pasaportun için vizeyi halledip getiriyor. ama tc pasaportu olmaması lazım. ilk sorduğunda, tabi ya ayarlarız, no problem! deyip gaza gelen görevli, 3 dakika sonra "ya tc pasaportu olmuyormuş ya" diyerek yüzünü ekşitiyor. o da anlamıyor neler döndüğünü.

malezya'ya geçerken "kız arkadaşımı işaret ederek birlikte seyahat ediyoruz" cümlesi beni sorgusuz sualsiz ülkeye sokmuşken singapur öyle mi?

ah singapur! gören de medeni bir ülke bizden vize istemiyor, ne güzel diye düşünür değil mi?

tc pasaportu ile giriş yapmak isteyen çoğu erkekler ya sorguya, ya gözaltına. 3 gün gözaltına alınıp, 4. gün singapur'a hoşgeldiniz diye sınırı geçen türkler var ulan!

tabi ki sınırda kız arkadaşım paşa paşa geçti. tc pasaportunu gören diğer polis telefona yapıştı. nazik adamdı yalan yok, kusura bakmayın bu standart bir uygulama deyip beni sorgu odasına aldılar. kıllanmıştım zaten önceden kesin bir şeyler çıkacak diye; bir gün önce bir arkadaşım 2 kez deport yedikten sonra 3. seferde taklalar atarak girebilmişti.

tayland'da iken rotamızı avustralya'ya çevirelim dedik. tabi vize sahibi olmam gerek. neyse avustralya vizesine başvurdum, red yedim. (polonya oturum kartı sahibi, geçerli abd vizesi, sayısız süresi geçmiş vize, 30 küsür ülke giriş çıkış damgaları olmasına ve o an 7 aydır aralıksız seyahatte olmama rağmen) kız arkadaşım polonya vatandaşı olduğu için benim başvuru süremin 10'da 1'i süresinde başvurusunu bitirip online vizesini o an aldı. ben 3 hafta sonra singapur'daki avustralya konsolosluğuna parmak izi vermek için gittiğimde red aldığımı öğrendim. (sebebi ise polonya oturum kartımın süresinin bir ay sonra bitecek olması ve yenilenmiş kartı görmek istemeleri. artık polonya'da yaşamadığımı ve seyahat ettiğimi, daha da seyahat etmeyi planladığım için polonya kartını yenilemeyeceğimi bildirdim beni genuine bulmamış olacaklar ki red verdiler, canları sağolsun)

aynı günlerde yeni zelanda vizesine başvuruyu başlatalım dedik. kız arkadaşım kapıda vize alıyor, onun tuzu kuru. ben başladım belgeleri sisteme yüklemeye. başvuruyu yaptım, bana gelen e-posta: pasaportunuzu londra ofisine gönderin lütfen. oha amk. ben malezya'dayım, avrupa'ya 2 sene sonra dönücem, ne londra'sı.. aradım hallettim, singapur'a dilekçe yazdım ve pasportu singapur'da teslim ettim. bir hafta sonra gelen e-posta; ülkeden ayrılacağınıza dair bir kanıt yok, red! hassiktir ulan! ben 8 yıldır yurtdışında yaşıyorum, hali hazırda polonya oturumum var, 7 aydır seyahat ediyorum ve 15 ay daha devam edeceğim. ülkelere giriş çıkışlarım belli, hiç bir tanesinde kalış süre aşımı yapmamışım. geçerli abd vizem var. kız arkadaşımın benden tek farkı polonya pasaportu sahibi olması. pasaportlarımızdaki giriş çıkışlar bile aynı ama yeni zelanda sadece tc pasaportu sahibi olduğum için bana 3. sınıf ülke vatandaşı gözü ile bakıyor ve ülkeden ayrılacağıma dair sunduğum kanıtları yetersiz buluyor. canım devletim.

devlet devlet olsa ülkenin itibarını yükseltmeye gayret gösterir. ülke olarak pasaportumuz neden güçsüz bana bunu anlatın!! sadece siyaset mi?

başlayayım vizesine. sınır kapılarındaki muameleyi geçtim, vize salaklığını geçtim, yurtdışında bir sorunla ya da haksızlıkla karşılaşsak arkamızda ülkemiz var diyebiliyor muyuz?

devamını okuyayım »