blackbird

  • 1403
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

inşaat ustalarının büyülü dünyası

merdiven kalıbını kurarken, kalıp ustası bir büyü yayar. kıvrak bedenli olur kalıpçılar. "o basamağı nasıl bitirdi" diyemeden, üstüne çıkmıştır. elinde çekiç, ağzında çiviler, konuşa konuşa çakar. hesaplarken adamı hasta eden o sarmal merdiveni, kalıp ustası bakmadan paftaya çekiçle hesaplar, pasta eder. bilinir bu, kalıp ustasından çok da iyi pasta ustası olur. belki de hayalinde istanbul'da bir pastahane açmak vardır; 80 model, uğur dondurma makineli, külahta üç top dondurmalı.

demirci ustaları iki çeşit olur. yanık tenli ve ince vücutlu, ama herkül gibi kıvrımlı, demir işçisi bir gün gelir usta olur. tabliyenin üzerinde bir bakışta bir tek bağlanmamış demiri görür 20 metreden. 10 santimlik demirler arasından o ince heybetli vucudu yılan gibi süzülür. öküzü devirecek o adam, tek bir demir çubuk üzerinde, yerden 40 metre yukarıda büyüyle de dünyayla da alay ederek durur.

bir de yine ince başlayıp, kalın bitiren demirci ustaları vardır ki türküleri pek bir detone olmuştur artık. demir ticaretini keşfetmişler, yollarını bulmuşlardır. 10 santimlik ara yetmez aralarında dolanmak için demirlerin, olur 20 santim. bu cüsseyi de taşıyacak bir çubuk olmadığı için zaten yerdedirler, mühendizle sohbettedirler. hep merak eder bu ustalar, yeterince çok konuşurlarsa eğer, unutacak mıdır mühendiz sayı saymayı -ki sayı sayma diyip geçmeyin, unutuluyor, unutturuluyor. bu dünyanın da bir büyüsü var, kara büyü; çöküyor başlarına korunmak için barınmak için sığınmış meleklerin. melekler yataklarındayken...

devamını okuyayım »
29.06.2007 22:52