bopbopshubop

  • 468
  • 11
  • 2
  • 0
  • dün

ateist olma nedenleri

kur'an'da yazanları başka bir kitap adı altında, hiç kur'an okumamış ama müslüman olan kişilere okutsak eminim ki fikirleri ciddi anlamda değişen bir çok kişi çıkacaktır.
kur'an'a tamamen objektif yaklaşıp, inanç sistemini tam anlamıyla oturtmak isteyen kişilerin vereceği olgun tepkileri bu yolla verebilirler. kimi kişiler herşeye rağmen kur'an'ı kabul eder ki bunda çocukluk çağında maruz kaldığı baskıların rolü büyüktür(aynı zamanda dinden soğumada çocukluk çağındaki baskıların rolü de büyüktür). kimileri de "ama neden böyle?" diye sorarak şüpheleri çığ misali büyür ve inanmamanın daha doğru olduğuna karar verirler. ben 2. anlattığım gruba dahilim.

peki buna ne yol açtı? neden sorgulama ihtiyacı hissettim?

belki hayatımın ilerleyen aşamalarında bi sebep olmasa da okuyup sorgulama ihtiyacı hissecektim fakat, bu sorgulama ihtiyacı hayatımın erken olduğunu düşündüğüm evrelerinde gerçekleşti. daha doğrusu tahmin ettiğimden çok daha hızlı gerçekleşti.

bunun sebebini halkımızda ve ondan da öte ortadoğu coğrafyasında yaşayan halklarda görüyorum. çok fazla tutarsızlık var ve insanların dini herşeye alet etmeleri işin bir diğer çirkin boyutu. işte bu, insanın "neden" sorusunu sorma sürecini ciddi anlamda hızlandırıyor.

özetl olarak; çevrenin din hakkındaki tutumu ve kur'an'daki tutarsızlıklar.

devamını okuyayım »