boumeen

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (547)
  • 1509
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

lozan antlaşması

hakkında atılıp tutulması çok keyifli olan üzerinde yaşadığımız ülkenin kurulmasını borçlu olduğumuz antlaşma.

şakirt gençlik her zamanki gibi tarihin kendi işine yarayan bölümünü sentezliyerek aslen o dönem akp iktidarda olsa kanuni zamanından sonra kaybedilen tüm toprakları alırdık viyanda zaten kendi katılırdı fethe gerek kalmazdı diyesi.

aslen italyanın olan on iki adayı nasıl alacağımızı çözemedim yani o adalar zaten başkası tasarrufuna girmişti çoktan sittiret limni yi neden sakız,rodos,midilli bize teklif edilmedi çünkü italya ya bağlı idi,kaldı ki edilsede gidip üzerine bayrak dikecek donanmanan yoktu,çook sevdiğiniz abdülhamit zamanında haliçte çürütülmüştü,elde olan tek adam gibi gemi yavuz'du midilli çoktan dibi boylamıştı.

geç batı trakya yı, zaten balkan savaşı rezilliğinde çatalcaya kadar tüm trakya doğusu batısı elinden çıkmıştı,edirne eski payitaht başkenti olduğu için ulaşabileceğin yegane sınırdı zaten, o sınırı almıştın.adam vermese de gidip alacak ordun yoktu,mevcutu nasıl boğazdan aşıracaksın o da meçhuldü, türk kurtuluş savaşı yedi düvele değil ama yunana karşı yapılmıştır,bu savaş sonrasında geldiğin yerde karşında artık gerçekten yedi düvel vardır,ingiltereye karşı savaşa girmeye mevcut ordu ile kimsenin petkası sıkmamıştır,sıksaydı musulu alırdık. kısacası gücümüz buydu hala da öyle aha suriye jetini düşürdü ne yapabildin. konuyu değiştirmek için bu güdük tartışmayı açmaktan başka hiçbir şey elinden gelmiyor değil mi?

atatürk neden büyük adamdır çünkü elindeki silahlı ve silahsız güçlerden maksimumu alıp bu devleti yeniden ayağa dikmeyi becerdiği için büyüktür.o dönem yapılabileceğin maksimumu budur ve az değildir dünyanın en önemli su yollarından ikisini ve adı rumça mermer demek olan marmarayı geri almak ve 750bin km2 toprağı kurtarmak,daha fazlasını isteyenin gözünü toprak doyursun,önce mevcutu adam et. her yeri hes yaptın doğanın canına okudun, binlerce yıldır olan meke gölünü kuruttun,amik gölünü kuruttun, gölün olduğu yere havalimanı yaptın her yağmurda sel oluyor. önce elindekinin kıymetini bil çok değil bir on yıl sonra anadolunun ortası bugünün konya ovası bildiğin çöl olacak,sonra git batuma,limniye ya da kıbrısa sulan.

son söz olarak bir kıbrıs haritasına bak orada dana kadar ingiliz üssü göreceksin bir araştır bakalım ne zaman kurulmuş,kıbrısı isteseydin sana nasıl bir hareket çekerdi o ingilizler,tarihe tele objektifle bakarsak hep istediğimiz gözükür, ne ismet paşa çook kahramandır ne de iş bilmez pazarlıkcı,türkün gücü o tarihte o kadardı aha şimdi de bu kadder.

devamını okuyayım »
24.07.2012 12:18