burky

  • 1534
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

kronik sinüzit

12 hafta ya da daha fazla süren ve seyri sırasında akut ataklar gelişebilen sinüzitlere verilen isim.

kronik sinüzitler, kbb uzmanlarını oldukça sıkıntıya soktuğu gibi hastaları da fazlasıyla rahatsız eder. hatta umutsuzluğa iter. sinüslerin normal çalışmasını sağlayan ostiumların ve hücrelerin tıkanıklığı nedeniyle meydana gelir. bu durumlarda, sinüslerin içinde, uzun süreli, sık tekrarlayan bir havalanma ve boşalma (temizleme)sorunu vardır.

kronik sinüzit bulguları: hastalarda rastlanan en önemli bulgu, geceleri şiddeti artan burun tıkanıklığıdır. bu yüzden hastalar hemen her muayenede burun mukozası için çok zararlı ve alışkanlık meydana getiren burun damlalarını uzun süredir kullandıklarını söylerler. göz çevresinde ve alın hizasında kuvvetli olmayan sinsi baş ağrısı vardır. geniz akıntısı da denen postnazal akıntı boğazda yanma, ağrı, gıcık hissi, ses kısıklığı ve öksürüğe neden olur. bu enfeksiyonun aşağıya doğru yayıldığını gösterir.

kronik sinüzitlerde teşhis ve tedavi: klasik radyolojik tetkikler önemini kaybetmiştir. günümüzde sinüs hastalıkları ile ilgili en güvenilir bilgiler bilgisayarlı sinüs tomografisi ile elde edilmektedir. teşhise yardımcı olan ve uygulanırken hastaya acı vermeyen bir yöntemdir. teşhis edilen her kronik sinüzitle önce medikal (ilaç) tedavi denenmelidir. sinüs mukozası kemik üzerinden beslenir. kemik kanlanması diğer yumuşak dokulara oranla daha zordur. bu nedenle uzun süreli (10-15 gün) antibiyotik tedavisi uygulanır. buğu yapmanın,sinüslerdeki sıvıyı sulandıracak ve daha rahat atmasını sağlayacak ilaçların faydası vardır. böyle kombine bir tedaviden sonra hasta tekrar kontrol edilir. hastanın şikayetleri geçmemişse ,burada endoskopik yöntemler ortaya çıkar.

ilk yapılacak,doktorlar için çok değerli ve çok önemli olan ”diagnostik” yani teşhis amaçlı endoskopidir.böylece sinüzitin devam ettiğini ve bu duruma yol açabilecek anatomik değişiklikleri ortaya koyarlar. burun kemiği eğriliği ve burun etlerindeki büyüme sinüzit nedenlerinin başında gelir. alerjik reaksiyonlar ve diş enfeksiyonları mutlaka tedavi edilmelidir. düne kadar sinüs fizyolojisinin tam bilinmemesi ve sinüs anatomisinin tanınmamasından dolayı uzun yıllar boyunca kronik sinüzit tedavisinde çok başarılı olunamamıştır. halk arasında kesin tedavisi olmadığı söylenen kronik sinüzit artık “kader değildir”. sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklıklar günümüzde “endoskopik yöntemle” ortadan kaldırılarak fizyolojiye uygun sinüs havalanması ve direnajı sağlanıyor,dolayısıyla kronik sinüzitin tedavisinde büyük başarı elde ediliyor.

sağlam hiçbir dokuya zarar vermeden,sadece hastalığa neden olan lezyonlar çıkartılıp,hücreler temizlendiğinde fess (fonksiyonal endoskopis sinüs cerrahisi)ile artık kronik sinüzit vakalarının %90'ına yakın tedavi edilebiliyor. eski yöntemler fizyolojik olmamalarından dolayı bütün önemini yitirmiştir.

tedavi edilmeyen vakalar periorbital (göz çevresi) komplikasyonlar denilen bir risk taşır.bu durum gözlerin şişmesine,tamamen kapanmasına ve görme bozukluklarına yol açabilir.sinüslerin beyne yakın organlar olması nedeniyle beyin iltihaplarına kadar gidebilecek riskleri vardır.bu tür ciddi sorunlarla karşılaşmamak için kronik sinüzitlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

http://www.almanhastanesi.com.tr/…leler/sinuzit.htm

ukteyi veren: assert h (16.01.2007 15:18)

devamını okuyayım »
11.02.2007 17:54