carl gustav

  • 395
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

çamaşır listesi

tony a. tarafından 1978'de yazılmış (bazı kaynaklar 1977 olarak da tarih verebilir), alkolik ve işlev bozukluğu olan ailelerin çocuklarında rastlanılan, 14 ortak özelliği barındıran listedir. california'da ilk kez acoa kurulurken liste ufak değişikliklere maruz kalmıştır. bu nedenle listenin adı sonradan "the original laundry list" olarak değişmiştir:

1. we became isolated and afraid of people and authority figures.

2. we became approval seekers and lost our identity in the process.

3. we are frightened by angry people and any personal criticism.

4. we either become alcoholics, marry them or both, or find another compulsive personality such as a workaholic to fulfill our sick abondenment needs.

5. we live life from the viewpoint of victims and are attracted by that weakness in our love and friendship relationships.

6. we have an overdeveloped sense of responsibility and it is easier for us to be concerned with others rather than ourselves; this enables us not to look to closely at our own faults, etc.

7. we get guilt feelings when we stand up for ourselves instead of giving in to others.

8. we became addicted to excitement.

9. we confuse love and pity and tend to "love" people we can "pity" and "rescue".

10. we have "stuffed" our feelings from our traumatic childhoods and have lost the ability to feel or express our feelings because it hurts so much (denial).

11. we judge ourselves harshly and have a very low sense of self-esteem.

12. we are dependent personalities who are terrified of abandonment and will do anything to hold on to a relationship in order not to experience painful abandonment feelings, which were received from living with sick people who were never there emotionally for us.

13. alcoholism is a family disease; and we became para-alcoholics and took on the characteristics of that disease even though we did not pick up the drink.

14. para-alcoholics are reactors rather than actors.

türkçe mêali:

1. yalnız kalmıştık ve insanlardan ve otoriter kişiliklerden korkar olmuştuk.

2. onay arayan kişiler olmuştuk ve bu süreçte kişiliğimizi kaybetmiştik.

3. kişisel eleştiri ve kızgın insanlar karşısında korkuya düşerdik.

4. hastalıklı terkedilme ihtiyaçlarımızı karşılamak için, ya alkolik olmuştuk, ya onlarla evlenmiştik, ya her ikisini de yapmıştık, ya da işkolik gibi, başka tür bir zorlantılı kişilik bulmuştuk.

5. hayatı kurban gözüyle yaşardık ve arkadaşlık ve sevgi ilişkilerimizde zayıflıkların çekimine kapılırdık.

6. aşırı gelişmiş bir sorumluluk duygumuz vardı ve bizim için, kendimiz yerine başkalarıyla ilgilenmek daha kolaydı; böylece kendi hatalarımıza yakından bakmaktan kaçınabiliyorduk.

7. kendi haklarımızı savunmaya kalkıştığımızda suçluluk duygusu hissediyorduk.

8. heyecan bağımlısı olmuştuk.

9. sevgi ve acıma duygusunu karıştırırdık ve acıyıp, yardım edebileceğimiz insanları sevmeye çalışırdık.

10. duygularımızı travmatik çocukluğumuzla doldurmuştuk ve çok fazla acı verdiği için duygularımızı hissetme ya da ifade etme yetisini kaybetmiştik (inkar).

11. kendimizi çok ağır eleştirirdik ve kendimize karşı saygımız çok düşüktü.

12. duygusal olarak hiçbir zaman yanımızda olmamış, hasta insanlarla yaşamanın getirdiği, acı dolu terkedilme duygularını yaşamamak ve bir ilişkiye tutunabilmek için herşeyi yapabilen, bağımlı ve terkedilmekten müthiş korkan kişiler olmuştuk.

13. alkoliklik bir aile hastalığıdır; her ne kadar içki içmesek de, biz, bu hastalığın özelliklerini almış, alkolik-ötesi olmuştuk.

14. alkolik-ötesi insanlar, insiyatif alan insanlar değil tepki insanlarıdır.

ayrıca (bkz: acoa)

devamını okuyayım »