cok canim acidi ceksene elini

  • azimli
  • kofti anarşist (161)
  • 1938
  • 35
  • 8
  • 1
  • bugün

yeni neslin iş hayatından beklentileri

sana laflar hazırladım oğlum işyerine gideyim bekle.

kanunların bana tanıdığı hakların çiğnenmesini istemiyorum. nedir bunlar;

1) dilediğim zamanda kullanabileceğim ve 10 günü kesintisiz olmak üzere yıllık izin.
2) mesaiye kalmak mecburi değildir. eğer ben mesaiye kalıyorsam bu işime olan saygımdandır. işler yetişmiyorsa yeni adam al. az adamla çok iş yapma. eğer mesaiye kalıyorsam da kanunda belirtilen cetvelden ücretimi alırım. nedir bu; ilk 15 saat için aylık saatlik ücretten mesai saati kadar ücret, sonraki 15 saat için saatlik ücretin 1,25 katı, 30 saatten sonraki her saat üçin saatlik ücretin 1,5 katı ile mesai ücreti hesaplanır. günlük beni en fazla 9 saat çalıştırabilirsin haftalık bu saat 45 saati geçemez. 45 saat üzeri mesaiye girer. öyle minimum 56 saat çalışma yok kanunda götünden kanun uydurma ya da kanunları bil de yaz sayın sığır müdür. günlük 9 saat hesaplamasına öğle molası dahildir. zira 7 saatten fazla çalışıldığında 1 saat mola vermek zorundasınız.
3) başlangıç için açlık sınırının altında asgari ücretle değil, fakirlik sınırında ücretle işe başlatılmak. gerçi bu memlekette fakirlik sınırındaki ücereti dolgun maaş diye verir sığır ikacılar ya neyse. nedir o 5030 tl. bu ücreti bürüt olarak vereceksin tabi net beklemiyoruz.
4) kıyafet yönemeliği konusunda; eğer müşteri ile muhatap olunan bir yerse kıyafet yönetmeliği ok, ama o kıyafeyin bedelini bana ödemek zorundasın kardeşim. nasıl fabrikada çalışan işçi için tulum bok püsür alıyorsan bana da senede en az 2-3 takım alacak kadat kıyafet yardımı yapmak zorundasın.
5) iş için bir yere gidiyorsam akbil parası değil taksi parası vereceksin.
6) yemekhanede makul yiyecekler çıkartacaksın veya bana yemek kartı vereceksin ve yemekhaneyi de ücretli yapacaksın ki benim tercih hakkım olsun. alerjim olan bir yemek çıktığında başka bir yerden yemek yiyebileyim.
7) maaş artışını terfi usulüne değil, tecrübeye bağlayacaksın sığır ik. böylelikle asosyal hatta psikopat insanlar sırf maaşını arttırmak için yöneticiliğe kasmayacak. sorumluluk alıp insan yönetmek isteyen kişiler yönetici olacak. maaş artışını da kira kontratları gibi yapabilirsiniz. şöyle ki bana sözleşmemde ve borçlar kanunun hizmet sözleşmeleri kısmında yazan maddelere göre bana en az enflasyon oranında zam yapmak zorundasınız. bu zam minimumdur. her 3 yılı doldurduktan sonra iyileştirme zammı yapılmalıdır ki hökümetin yansıtmadığı gizli enflasyon götüme girmesin.
8) işçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşmanın işveren tarafından iş akdini fesh etmeyle sonuçlanmaması veya sendikalı işçinin farklı muamele görmemesi de isteklerimizin arasındadır.

işte bu kadar istenilenler. avrupada insanlar bu şartlarda yaşıyor. eğer sen de avrupadaki gibi bir hayat istiyorsan insanlara bu şartları sunarsın. sunmuyorsan burası ortadoğu bataklığı diye ağlamazsın koçum.

yeni nesil lafım size. kanunları okuyun. eğer yukarda saydığım mesai ücreti, yılllık izin ve zam konusunda kanunun size tanıdığı hakları size vermeyen bir işyerinde çalışıyorsanız, haklı nedenle fesih hakkınız bulunur. yeni iş bulursunuz, çekersiniz noterden ihtarı. kıdeminizi ihbarınızı alır siktir olur gidersiniz vermiyor mu açın davayı. bir kere iki kere vermez sonra sike sike vermek zorunda kalır haklarınızı. zira işçilerin açtığı davayı kaybetme ihtimali çok düşük.

not editi: sizi en fazla haftada 60 saat çalıştırabilirler. 60 saat üzeri işçi çalıştırabilmek için seferberlik ilan ediliyor olması ve yaptığınız işin ülkenin bekası için elzem olması gerekir. aksi takdir bakanlar kurulu kararı olmadan hiç bir sektör 60 saatten fazla süre ile personel çalıştıramaz. çalıştırırsa mesai ücretini çatır çatır verir.

fav edenler için özel edit: borçlar kanunun hizmet sözleşmesini okuyun. anlaşılabilecek bir türkçeyle yazılmıştır. bu kısmı okuduktan sonra iş verene ve iş veren vekillerine yani müdürlere karşı hakkınızı kanunla ararsınız.

borçlar kanunun kira sözleşmeleri kısmını da okuyun. okuyun ki, vampir ev sahipleri karşısında hakkınızı arayın. sonra "boya yaptır eve yoksa boya parasını depozitten düşerim" demesin veya " üfe tüfe ortalaması gadar zam yapıcım"dediğinde "bok yaparsın kardeşim" diyebilin. "evden atarım seni" derse bok atarsın diyebilin.

devamını okuyayım »
28.02.2018 08:51