ebucan

  • 2246
  • 1
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

aleviyse aydın sünniyse yobaz

genel geçer bir yargı olsa da bu, fazla genel düşünmemek lazım derim. detaylara inmek, hangi dinamiklerin neyi beslediğine bakmak lazım derim.

"bugüne dek ayrımcılığa maruz bırakılan, dışlanan alevî görmedim" diye söze başlarsanız, çok incitici olursunuz. o zaman "ateist ama kötü bir gözlemci" olursunuz. bir kimliği bastırır, zorla inanmadığı şeyleri "peygamberimiz" vs. diye öğretirseniz zaten onu sindirmişsiniz demektir devlet olarak. ondan sonra "ayrımcılığa uğrayanı görmedim" demeniz, belki göremeyecek olmanızdandır.

alevilerin de tutucu olduğu/olabildiği doğrudur. ama aleviliğin ıncığını mıncığını deşseniz "alevi terör örgütü" oluşturamaz,alevi kitleleri "linç linç" diye coşturamazsınız. yine ümüklerini sıksanız, sanatı küfür görebilen bir alevi oluşturamaz, "böyle sanatın içine tükürürüm" dedirtemezsiniz. yani dinamikleri iyi okumak gerek derim.

yoksa aleviler de tutucu olabilir, sunniler de. aleviler de kız vermez sunnilere. sunniler de. onlar da "öteki" der beriki de. ama ötekileştirme nereye varıyor,nereye varmış iyi okumak,gözlemlemek lazım.
ön yargı,nefret,dışlama duygularını bir kenara bırakarak tabi.

devamını okuyayım »
23.05.2007 16:54