edved

  • 2547
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

ersun yanal

sezon başında sadri şener'i, trabzonspor kadrosundan herhangi bir futbolcuyu, hatta trabzonspor'u her şeyden çok seven, dizginlenmesi imkansız taraftarlarından birisini bir kenara çekip sorsanız, "bu sene ligde üçüncü olacaksınız, kabul eder misiniz?" dese 10 saniye bile düşünmezdi. evet, pahalı bir kadro kurulmuştu ama bu bir projenin başlangıcıydı.

zaten sezon başındaki demeçler de böyle bir havayı gösteriyordu. avrupa kupalarına katılmak, ve gelecek sezon için umut vermesi yeterliydi. umut'un, selçuk'un, gökhan'ın açıklamaları aklımda, hedefleri büyütmeyen, gerçekçi bir yaklaşımla "önümüze bakalım" diyen bir tavır vardı.

sonra sezona çok iyi başladı trabzonspor, beklentiler arttı. sezon başındaki yaklaşım unutuldu. ama yine de basit bir aramayla (anahtar kelimeler: trabzonspor, şampiyonluk, telaffuz) şener'in bir demecine denk geldim.

şener, geçen yıl takımın durumunun herkes tarafından bilindiğini ve bunun için sezona fazla oyuncu transfer ederek girdiklerini belirterek, “göreve geldiğimizde zirvenin en güçlü adaylarından biri olacağımızı söylesek bize kimse inanmazdı. ben halen daha şampiyonluk cümlesini telaffuz etmiyorum, ancak gelinen noktada herkes şampiyon olacağız diyor. yönetim kurulu içerisindeki bazı arkadaşlarımız bile şampiyonluktan bahseder duruma geldi. bunun önüne geçemezsiniz. yöneticilerim bile şampiyon olacağız diyor. ben ise onlara beni bekleyin diyorum” dedi.

işte trabzonspor'un sezonunun özeti. geçen yılı şampiyonun 30 puan altında bitiren takım bu seneye neredeyse iki düzine yeni oyuncuyla başlıyor, altı hafta kala şampiyonluğun içinde ve kilit bir maçı kaybetmeden önce zirvenin 4 puan gerisinde. maç kaybediliyor, bir projenin sonu gelmiş. sezon başında üçüncülüğü kabul edecek, ligi galatasaray'la fenerbahçe'nin üzerinde bitirme önerisinin üzerine balıklama atlayacak takım, istediklerini elde edince tatmin olmadı. sanki her sene üçüncü olunuyor, her sene şampiyonlar ligi'ne katılınıyor gibi beğenilmedi yanal'ın yaptıkları.

yanal'ın hataları olmadı mı, şüphesiz oldu. rotasyonu sevmemesi, en başta. bugün bir sezonu 11 adamla, hangi dakikada hangi adamın yerine hangisinin gireceğini bilerek oynamak diye bir şey kalmadı. belki herkesin "ersun yanal laneti" deyip geçtiği şey aslında budur: takımını uzun maratona hazırlayamamak. ama bu, bu seneden alınmış bir ders olabilirdi. bu sene büyük maçlardan hiç galip çıkamamış olsalar da (ki beşiktaş da aynı durumda, ama ligin ikincisi şu an) geçen sene aynı durumu yaşamış olan sivas'ın bu sene yaptığı aşamayı kaydedebilirlerdi. sıfırdan kurulmuş bir takımın tak diye şampiyon olabileceğine inanmak yerine bunun, çok daha büyük başarıların ilk adımı olacağını kabul etseler.

hadi kabul ettik diyelim, ersun'la olmadı. peki kimle olacak? gazetelerde şimdiden başlamış van gaal, gerets geyikleri (sanki gerets bu ülkede şampiyonluğa rağmen kendini beğendirebildi de).

sadri bey, sayın adnanlar, yıldırım demirören (denizli'nin başarılı olmuş olması del bosque-rıza-tigana-sağlam rotasyonunu unutturmasın lütfen), ne olur söyleyin ya, kimle olacak? elinizdeki kadro yıldızlar topluluğu, stadyumlarınız, tesisleriniz kusursuz, taraftarınız muhteşem, siz en süper yöneticisiniz de, bir tek problem hoca mı? elinizde kaka, pato, pirlo, gattuso, san siro'da oynuyorsunuz, siz de galliani'siniz, o yüzden ancelotti lazım size. olmadı mourinho, wenger, benitez, ferguson.

ersun'la, skibbe'yle, gerets'le, tigana'yla, zico'yla olur mu tabii bu işler!

devamını okuyayım »
28.04.2009 10:38