fiko dolu mu la bu tup

  • çetrefilli (390)
  • 696
  • 31
  • 10
  • 0
  • dün

2020 tokyo olimpiyatları

sporcularımızın olimpiyatlardaki 30 temmuz programı:

sonunda olimpiyatların en önemli branşı atletizm başlıyor. olimpiyatların en heyecanlı en çok takip edilen spor dalı atletizm. bugün 3 atletimiz yarışacak.

günün madalya beklenen sporcusu ise judoda kadınlar +78 kg'da mücadele edecek bir çok spor otoritesinin de madalya beklediği kayra sayıt. okçulukta mücadele eden yasemin anagöz ise bir sürpriz yapıp madalya kazanabilecek mi göreceğiz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

judo

- kayra sayit: fransa'nın karayiplerdeki toprağı martinik doğumlu fransa'dan devşirme dünya üçüncüsü ve son avrupa şampiyonu judocumuzdan en az bronz madalya beklentimiz var. dünya sıralamasında 7nci sırada bulunan judocumuzun rakibi kamerunlu hortence vanessa mballa atangana. dünya sıralamasında 14ncü sırada bulunan afrika şampiyonu sporcu ile ilk tur için zorlu bir rakip. kayru bu turu geçmesi halinde dünya sıralamasında 27nci sırada bulunan cezayirli sonia asselah ile dünya sıralamasında 15nci sırada bulunan ukraynalı yelyzaveta kalanina maçının galibi ile karşılaşacak.

edit: kayra beklediğimiz gibi ilk turu rahat geçti. kayra'nın takibi ukraynalı yelyzaveta kalanina. rakibi son avrupa şampiyonadında 5nci, son dünya şampiyonasında 17nci olmuştu.

edit 2: kayra ukraynalı rakibini yendi. çeyrek finalde rakip japon akira sone. kayra son dünya şampiyonasında yarı finalde karşılaşmış ama kaybetmişti. bakalım rövanşı alabilecek mi?

edit 3: maalesef alamadı ve ipponla yenildi. repesaja kalan kayra'nın bronz şansı devam ediyor. rakibi bekliyoruz.

edit 4: repesajda rakip güney koreli mijin han. kayra'nın moralini bozmazsa eleyeceğini düşünüyorum. müsabaka tsi 11:00'da.

edit 5: kayra koreli rakibini ipponla geçti bronz madalya maçına çıkacak rakibi bekliyoruz.

edit 6: bronz madalya maçında rakibimiz fransız romane dicko. 2020 avrupa şampiyonunda kayra'nın çeyrek finalde karşılaşıp yenildiği fransız sporcu dünya sıralamasında 6ncı sırada. zorlu bir maç olacak ve almamız geren bir bronz ile avrupa şampiyonasının rövanşı var.

edit 7: yine madalyanın kıyısından döndük. kayra rövanşı alamadı. maçı kısa sürede ipponla kaybetti ve olimpiyat 5ncisi oldu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

okçuluk

- yasemin anagöz: yasemin'in madalya yolu çok zorlu. 3. turda sıralama turlarında 675 puanla 3ncü sırayı alan güney korelikang chae-young. bu olimpiyatlar boyunca hiç devrilmeyen koreliler yasemin'in çok zorlanacağı rakip. korelinin mutlak favori olduğu maçtan yasemin galip çıkabilecek mi göreceğiz. bu dalda madalya sahibinin belli olacağı günde yasemin'i çeyrek finalde nispeten daha kolay bir rakip, yarı finalde ise muhtemelen bir koreli bekliyor.

yasemin'in ilk maçı tsi: 04:48

edit: yasemin direndi ama yıkamadı. çok iyi atışlar yapsa da koreli daha iyi atışlar yaptığından maalesef 6-2 kaybetti.

ilk seti 28-27, ikinci seti 30-27 kaybeden yasemin üçüncü seti 27-25 aldı. son seti ise 29-27 kaybetti ve 6-2'lik skorla olimpiyatlardan elendi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

boks

3 boksörümüzün ringe çıkacağı günde 2 boksörümüz madalyayı garantilemek için ringe çıkacak. yarı finale kalan boksörün bronzu garantileyeceği günde boksörlerimizin programı:

- busenaz sürmeneli: 69 kg'da mücadele eden ve ilk maçında şov yapan dünya şampiyonu sporcumuzun çeyrek finaldeki rakibi 2016 dünya 5ncisi ukraynalı anna lysenko. busenaz'ın yenmesi halinde bronz madalyayı garantileyeceği maçı zorlanmadan alması bekleniyor. busenaz'ın maçı tsi: 06:03.

edit: üç rauntta da net bir üstünlüğü olan busenaz 5-0 kazanarak adını yarı finale yazdırdı ve madalyayı garantiledi.

- bayram malkan: 81 kg'da mücadele eden boksörümüzün çeyrek finaldeki rakibi azerbaycan'ın küba'dan devşirme boksörü loren alfonso önemli organizasyonlardan bir başarısı bulunmayan boksörün küba ekolünden geldiği düşünülürse hafife alınmaması gereken bir rakip olduğunu düşünüyorum. bayram'ın yenmesi halinde bronzu garantileyeceği maçın başabaş geçmesi bekleniyor. bayram'ın maçı tsi: 13:24.

edit: ilk rauntta üstün olan boksörümüz ikinci ve üçüncü rauntta kötü mücadele edince 5-0 yenilerek elendi. böylece olimpiyatlara devam eden erkek boksörümüz kalmadı. erkekler nal topladı erkek boksörlerimiz madalya kazanamadan olimpiyatlara veda ettiler.

- esra yıldız: 60 kg'da mücadele edecek sporcumuz, ilk turu maç yapmadan geçti. fenerbahçe kulubü sporcusu boksörümüzün ikinci turdaki rakibi pan amerikan şampiyonu arjantinli dayana sánchez. başa baş geçeceğini düşündüğüm maçtan esra galip çıkması halinde çeyrek finale yükselecek. esra'nın maçı tsi: 11:30.

edit: başa baş geçen ilk rauntta üstün olan esra raundu 3-2 aldı.

edit 2: yine başa baş geçen rauntta net üstünlüğü alan esra raundu 5-0 aldı ve çok büyük bir hata yapmazsa maçı aldı diyebiliriz.

edit 3: ve esra çeyrek finalde maçı 5-0 kazanarak turu atladı. çeyrek final maçımız 3 ağustos'ta şimdi rakibimizi bekliyoruz.

edit 4: rakip finlandiya'dan mira potkonen. rakibimiz çok zorlu. 2016 olimpiyatlarında bronz madalyalı boksörü.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

atletizm

- yasmani copello: son zamanlarda pek formunda olmasa da madalya kazanması beklenen atletlerimizdendir. 400 m engelli kategorisinde yarışacaktır. dünya sıralamasında 6ncı durumda olan küba'dan devşirme atletimizin başarıları

- 2016 rio olimpiyat 3ncülüğü
- 2017 dünya 2ncliği
- 2016 avrupa 1nciliği ve 2018 avrupa 2nciliği

ilk seride yarışacak atletimizin yarışı tsi 05:49. toplamda 5 seri koşulacak kategoride serisinde ilk 4'e girmesi veya geriye kalan en hızlı 4 atlet arasına girmesi halinde yarı finalde yarışacak. yarı finale kalması kesin olan atletimizin serisindeki atletler ise:

- ingiliz virgin adaları'ndan kyron mcmaster (dünya sıralaması 4)
- japon kazuki kurokowa (32)
- jamaikalı shawn rowe (45)
- amerikalı david kendzıera (9)
- cape verde'den jordin andrade(192)
- alman joshua abuaku (41)

yasmani 48.19'luk dereceyle bu yılın dünyadaki en iyi 14ncü derecesini koşmuştu. kariyerinin en iyi derecesi ise 47.81.

edit: yasmani çok rahat koştuğu seride 49.00'lık derecesiyle zorlanmadan serisinde 2. oldu ve yarı finale yükseldi. yarı finaller 1 ağustosta tsi:15:00'dan itibaren 3 seri.

- yasemin can: 5000 m'de yarışacak olan kenya'dan devşirme atletimizdir. 2016'da iki avrupa şampiyonluğu bulunan atletimizin madalya şansı pek yok. tsi: 13:00'da yarışacak atletimiz ilk seride yarışacak. toplamda iki seri koşulacak kategoride serisinde 19 atlet arasından ilk 5'e veya geriye kalanlardan en hızlı 5 atlet içerine girmesi halinde finale kalacak. dünya sıralamasında 16ncı durumda olan atletimizin finale kalması bekleniyor. yasemin'in kariyerinin en iyi derecesi 14:36.82, bu sezon ise dünya'da bu yılın en iyi 15nci derecesi olan 14:46.13.

edit: yasemin 14:50,92'lik derecesi ile serisinde 6ncı oldu. diğer seride kendisini geçen 5 kişi olmaması halinde finale yükselecek.

edit 2: yasemin diğer serinin yavaş koşulmasından dolayı en hızlı 5 atlet içine girdi ve finale yükseldi. final koşusu 2 ağustos'ta tsi: 15:40

- emel dereli: gülle atmada yarışacak olan fenerbahçe kulubü sporcusu atletimiz, daha önce bizi 2016 rio'da temsil etmiş ve 24ncü olmuştu tsi:13:25'te b serisinde mücadele edecek atletimiz 18.60m'yi geçmesi veya ilk 12 atlet arasına girmesi halinde finale kalacak. final yarışması çok sürpriz olmayacak atletimizin kariyerinin en iyi atışı 18.57 olup bu sezon 18.51 attı. dünya sıralamasında 19ncu sırada bulunan emel finale kalması halinde büyük başarıya imza atmış olacak.

edit: ilk hakkında faul yaptı

edit 2: ikinci hakkında 17.81 attı ve final yolundan uzaklaştı. son atışında 18.60'ın üstünde atması lazım.

edit 3: 17.69 attı ve elendi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yelken

- ecem güzel: laser radial kategorisinde mücadele edecek sporcumuzun bugün son 2 yarışı var yarışları tsi: 06:05'ten itibaren diğer yarışlara göre başlayacak. daha önce 8 yarışı tamamlayan ecem 8. yarışlar sonunda 44 yarışçı içerisinden 19. sırada bulunan ecem'in madalya şansı kalmadı.

edit: ecem bugünkü ilk yarışını 27nci tamamladı ve 152 puanla 20nci sıraya geriledi.

edit 2: ecem olimpiyatlardaki son yarışını 20nci sırada tamamladı ve 172 puanla olimpiyat 20ncisi oldu.

- deniz çınar ve ateş çınar: erkekler 470 kategorisinde yarışacak olan yelkenci kardeşlerin bugün 2 yarışı var yarışları tsi: 06:05'ten itibaren diğer yarışlara göre başlayacak. daha önce 4 yarışı tamamlayan yelkencilerimiz 4. yarışlar sonunda 19 takım içerisinden 8. sırada bulunuyorlar.

edit: bugünkü ilk yarışlarını 2nci sırada tamamlayan kardeşler genel sıralamada 21 puanla 5nci sıraya yükseldiler.

edit 2: bugünkü son yarışı 10ncu sırada tamamlayan kardeşler 6. yarışlar sonunda 31 puanla 6ncı sırada.

- okyanus arıkan ve beste kaynakçı: kadınlar 470 kategorisinde yarışacak olan yelkencilerimizin bugün 2 yarışı var yarışları tsi: 06:15'ten itibaren diğer yarışlara göre başlayacak. daha önce 4 yarışı tamamlayan yelkencilerimiz 4. yarışlar sonunda 21 takım içerisinden 20. sırada bulunuyorlar.

edit: takımımız bugünkü ilk yarışlarını 12nci sırada tamamladılar ve genel sıralamada 66 puanla 18nci sıraya yükseldiler.

edit 2: bugünkü son yarışını da tamamlayan takımımız yarışı 14ncü sırada tamamladı ve 6ncı yarışlar sonunda genel sıralamada 80.1 puanla 18nci sıradalar.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kürek

- onat kazaklı: sıralama yarışına çıkacak olan onat'ın yarışı tsi:02:35.

edit: onat serisinde 7:13.65'lik derecesiyle üçüncü, genel klasmanda ise 21nci oldu.

devamını okuyayım »