gnydgn

  • hippi (408)
  • 938
  • 2
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

23 ocak 2010 istanbul'da kar yağışı

bugünden görünen tabloya göre, 23 ocak cumartesi günü başlaması beklenen kar yağışı; istanbul için, son 2 yılın en etkili sistemi.

muhtemelen, öğle saatlerinden itibaren kar yağışları, özelinde istanbul olmak üzere, tüm marmara bölgesi'ni etkisi altına alacaktır. özellikle akşam saatlerinde, trafik yine felç olabilir. tabii hafta sonu olması, bu günü daha az hasarla atlatmamıza yol açabilir ki umuyorum öyle olur.

23 ocak günü gerçekleşecek kar yağışı, "24 ocak 2010 istanbul'da kar yağışı" halini de alacaktır sanıyorum. 24 ocak öğle saatlerine kadar fırtına ile birlikte kar, yoğun olarak yağabilir. öğle saatlerinden sonra ise, nispeten daha az yoğunluktaki kar yağışları etkisini gösterecektir.

bu kar yağışlı sistem şu an göründüğü gibi gelip 24 ocak 2004 sistemi gibi etkili olur ve yüksek yerlerde yarım metreye yakın kar bırakır mı bilmiyorum ancak; istanbul'da yaşayan herkes, muhtemeleldir ki kar topu oynayabilecek, kardan adam yapabilecek.

söz konusu sistem, kar yağışlarından öte soğuğuyla daha da problem oluşturabilir. öyle ki, gündüz sıcaklıkları 0 derece civarlarında, gece sıcaklıkları ise -5 derecelerde olabilir. haliyle, yollarda buzlanmalar ve bu buzlanmaların neticesinde gerçekleşebilecek trafik kazaları...

bu soğuk ve kar yağışlı sistem, en iyi ihtimalle gelecek haftanın ortalarına kadar etkili olacaktır. sonrasında ise birkaç günlük ısınmaların ardından yeniden bu tip soğuk havalar gelebilir.

anlayacağınız, kuzey yarımküre'nin neredeyse tamamında etkili olup türkiye'nin kılına dokunmayan soğuk hava sistemleri, bundan sonra bizim ülkemize çalışacak gibi. muhtemelen şubat ayı da soğuk ve kar yağışlı geçecek.

tabii bu yazdıklarımın değişme ihtimali de var. nitekim hava durumu tahmin sitelerinin modellemeleri, sürekli değişebiliyor. fakat bu bahsettiğim sistem, hiç de öyle kaybolacak cinsten değil. öyle ya da böyle, birkaç gün önce ya da birkaç gün sonra; bu sistem büyük ihtimalle gelecek ve istanbul başta olmak üzere birçok yeri beyaza bürüyecektir.

özellikle istanbul'da yaşayan evsizler için önlemler alınması gerekiyor. bu soğuk hava sistemiyle birlikte birçok kişinin hayatını kaybetmesi, işten bile değil. "önlem alınması gerekiyor" dedim ama bildiğiniz üzere, her gerekli olan önlemin alınmayabileceği ihtimali gözüme canlandıkça, korkmuyor değilim.

ha söylemeden edemeyeceğim ki, açtığım bu başlığı "başlık parsellemek" olarak nitelemeyin; insanlık namına bir şeyler yapmaya, şimdiden bir yerleri uyarmaya çalışıyorum şuracıkta:)

neyse efendim, ekşi sözlük meteoroloji servisi sundu.

sevgiler.

devamını okuyayım »
20.01.2010 21:45