icelicious

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (546)
  • 1279
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

merlin

senaryosunu maymunların yazdığı dizi.

final spoilerı.

--- spoiler ---
nereden başlayacağımı kara kara düşündüğüm salak final. bu zamana kadar dizinin küçük saçma hatalarını hep görmezden geldik ama sonucusunda tüy dikecekleri aklımın ucundan geçmezdi.

*öncelikle yavuklusu ve kendisi hapse düşerken, kim olduğunu unutup kendisini krala adayan mordred amipin evladı neden kız ölünce büyücü olduğunu hatırlayıp zindanları kırdı da öncesinde bunu yapamadı?
*hadi gelelim savaştaki mordred'e. sözde ablası morgana uzaktan iki kafa ile askerleri savururken mordred'ın büyücü olduğu halde elinde kılıçla onu bunu kesmesi neyin kafası? sanki de başıma taze şövalye. kişilik çatışması yaşıyor büyücücan.
*elini kolunu sallayarak arthur'u öldürmek için zıdıbıdı tepesine giden morgana'nın cebinden çıkarır gibi içerisinde o salak solucan olan kutuyu birden ahanda en sevdiğim büyü diye gwaine'e uzatması? nereden buluyorsun ablam onları? ağaç diplerinde mi bitiyorlar?
*peki ya yine biricik morgan'mızın bizim iki zavallının 2 günde aldığı yolu 15 dakikada sadece bir kez duraklayıp sağına soluna bakıp devam etmesiyle avalon'a ulaşması? üstelik ters istikamete yönlendirilmişken? zaten bu büyücü kılıklıların neden cisimlenemediğini ayrı bir anlamıyorum onu geçelim de, harry potter bile yapıyordu en son.
*bizim sıfırkol takılan camelot şövalyesi? en son morgana'nın izini sürüyordu ona ne oldu? sanki iki ıkınsa morgana'yı biraz geciktiremezdi. ya da arkasından yetişse o dağları deldim tavrı ile arthur'u taşıyamazdı.
*ejderha nefesi ile dövülmüş kılıca gelelim. maşallah mordred'i bir hamlede, morgana'yı iki hamlede ama arthur'u 2 günde öldürdü.
*e be merlin. arthur teşekkür edene kadar ejdarhayı çağırmak aklının neresindeydi? gandalf bile kartallarını seferber ederken sen ki suyun, yok gökyüzünün yok toprağın çocuğu senin aklının neresindeydi? akıl akıl gel kıçıma takıl.
*gel gelelim o muhteşem otobüslü final sahnesine. greenbox önündeki yaşlı merlin'e. bir an blooper'lara geçtiklerini falan düşündüm gwen'in ablak suratından sonra.

--- spoiler ---

yemin ediyorum şunları yazmayacaktım, yazmaya değmezdi ama o kadar sinirlendim ki akıtmak gerekiyordu kini.
sözlükten sürekli olumsuz entry'ler okudum. bir ihtimal "o kadar etkilendim ki kötü final olacağından belki beğenirim bile" umudu doğmuştu ama ellerinden geleni yapmışlar. ha şunu ekleyeyim tek bir takdir yanı var o da senaristlerin değil tabi ki. bütün sezonlar içerisinde, bir adam 4 karakter izledik onu da colin morgan'a borçluyuz.

merlin'in yalın hali
merlin'in yaşlı hali
merlin'in yaşlı-kadın hali
merlin'in büyüsüz hali

dizinin en sağlam yanı karakterlerin işlenişi ve bradley-colin ikilisiydi. bu dizi safi bu iki sebepten izlendi tarafımdan 3 sene boyunca. bu da muhtemel son entryim bu başlıktaki.

devamını okuyayım »
15.01.2013 05:37