iloverosekhan

  • şekerpare (694)
  • 521
  • 2
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

baba ocağı

güzel memleketimde çekilen oldukça güzel ve eğlenceli dizi.sözlük ahalisi zaten parça parça da olsa oldukça güzel tespitlerde ve yorumlarda bulunmuşlar, ben de bunları bir araya toplayıp eklemeler yapmak isterim. buyrun:

--köy dizisi diyince hemen akla gelen yapmacık semboller bu dizide mevcut değil. örneğin,sırf başrol karakterlerini idealize etmek için yapılan saçmalıklar yok,seyfi ağa varlıklı fakat inanılmaz zengin değil, kapısının önünde reno 12 duruyor, köylüler kendisiyle kahvede rahat rahat atıp tutabiliyor.(köyün en hakim noktasında sarayı olan köy ağalı dizileri hatırlayın, ağayı görünce altına zıçan köylülerin olduğu dizileri hatırlayın)

--ne mutlu ki bu dizideki 2 büyük aile ( seyfi ağa, halil efe) evde kendi işlerini kendisi görüyor. yani asmalı konak ile başlayan ve bıkkınlık getiren "hizmetçiler, kahyalar odası" olgusu bu dizide yok.halil efe'nin kahvede en az kendisi kadar saygı gören bi kahyası yok. sadece hafif saf kardeşi recep var.

--dizideki bacanak karakterine dikkat çekmek istiyorum.(bkz: mustafa şen) gözü açık, kurnaz köylü rolünü cılkını çıkartmadan ve muhteşem şekilde yorumluyor.ayrıca işleri iyi giden bir esnafın yapabileceği gibi o da normal bi seçim yapmış ve fiat dobloalmış.köyüne volvo xc90 ile gelmiyor.

--istanbuldan gelen ekip(kızlar sahte mühendisler) köylüler tarafından uzaydan gelmiş gibi karşılanmıyor.şehirden gelene kul köle köpek olan , karşılarında ezilip bükülen köylüler yok artık, o diğer dizilerdeki gibi. anladın sen onu.

--şivenin ayarını çok iyi tutturmuşlar, alkış.

devamını okuyayım »
17.10.2008 13:27