jonjo

  • anarşist (246)
  • 724
  • 15
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

türkiye'nin euro 2016 adaylığı

mevcut durum göz önüne alindiginda sansimizin fena sayilmadigi adayliktir.
italya´nin stadlarinin hali belli, kulüpler zaten borc bataginda, devletin turnuva icin on tane yeni stad yapacagi yok, adaylar arasinda gözümde en az sansi olanlar.
fransa onbir sene önce alninin akiyla dünya kupasi organizasyonunun altindan kalkabildi, stadlari modern olmasada organizasyonlari iyi.
isvec-norvec, yani ortak organizasyon, uefa´nin 2016´ya kadar düzenleyecegi avrupa sampiyonalarin portekiz haric 2000 senesinden beri modasi haline geldi.
bu ülkelerin (norvec haric) gecmiste düzenlemis oldugu dünya sampiyonalari var, türkiye ise son 4 senede iki avrupa kupasi sampiyonasini medya´dan takip ettigim kadari ile kususuza yakin düzenlediler (istanbullu arkadaslar tabi daha iyi bilir, itirazi olan varsa her türlü sikayete acigim).

portekiz, ukrayna, polonya ve avusturya´ya son senelerde ilk defa bir milli takimlar turnavasi emanet etti uefa, türkiyenin özellikle polonya ve ukrayna´dan geri kalir yani yok, artisi var.

ben durumu o kadar karamsar görmüyorum, daha simdi bile atatürk olimpiyat stadi, sükrü saracoglu, kayseri kadir has stadi ve 2016´ya kadar herhalde bitecek olan aslantepe ile birlikte dört tane avrupa sampiyonasina ev sahipligi yapacak stad var (gerci istanbul´da maksimum iki stad´da oynanilir herhalde gecmisteki örneklere bakarsak).
federasyon adam gibi basvuru dosyasini hazirlasin, bakalim 2008 ve 2012´den sonra hangi bahane´nin arkasina siginabilecek uefa eger türkiye´nin basvurusunu yine baska bir ülkeye karsi tercih ederse.

devamını okuyayım »