justinianus

  • 2195
  • 1
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

müfettişe kimlik sormak

polise kimlik sormak gibi sonuçlar doğurabilir.

bir süre özel bir bankanın müfettişliğini yapmıştım.denetlemeye başlamadan önce kimliğimizi yetkililere göstermek zorundaydık.bu kural , kamu dahil diğer sektörler için de geçerli ve gerekli bir uygulamadır.

savcılık yaptığım yıllarda , adalet bakanlığı müfettişleri; savcıları, icra dairelerini noter ve cezaevi ile kalemlerini, yüksek hakimler kuruluna bağlı müfettiş hakimler ise mahkeme ve kalemlerini denetlerlerdi. 1982 yılında yüksek hakimler kurulu kaldırıldığından denetleme bakanlığa bağlı müfettişler eliyle yürütüldü.

1975 yılında savcılığı denetlemeye bir adalet başmüfettişi bir de müfettiş geldi. şifahen kendilerini tanıttılar.ben kimlik göstermelerini istedim.başmüfettiş “benim kimliğim valizimde” dedi. “o zaman arkadaşınız göstersin” dedim. müfettiş kimliğini gösterdi. teşekkür ettim ve başmüfettişi göstererek “beyefendi başmüfettiş mi” diye sordum.”evet” dedi ve hiddetli bir şekilde teftişe başladılar. biraz kök söktürdüler…. vs.vs

aradan yıllar geçti.ben de savcılıktan hakimliğe transfer oldum. bir arkadaşımızın tayini nedeniyle “veda yemeği” veriliyordu.şahsen de tanıdığım bir adalet başmüfettişi de yemekte idi. epey içtikten sonra “ yahu sen nasıl olur da bir başmüfettişe kimlik sorarsın” diye sitem etti.ben önce anlayamadım konuyu. “ne zaman dedim ?”, “8-10 sene önce” dedi mesele anlaşılmıştı. müfettişlik biraz dışa kapalı meslektir.benim kimlik sorma işimi teftiş kurulunda anlatmışlar ve olaya içerleyen olmuş ki yıllar sonra bile hatırlarına geliyor.

devamını okuyayım »
06.04.2010 13:42