lazor

  • kofti anarşist (166)
  • 769
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

poz vereyim derken uçurumdan düşen adam

türkiye’de medya denen şeyin ne vahşi ne rezil işlere imza attığını gösteren bir diğer örnek. adam bir şekilde kırk metre yüksekten düşüp ölüyor, bizse bunun görüntüsünü gayet ayan beyan, en popüler tv kanallarımızda, en ileri gelen gazetelerin internet sayfalarında “evet tekrar ekrana getiriyoruz”, “bir de şu açıdan görüntüsü geldi, paylaşalım” diye diye, erman toroğlu’nun tartışmalı pozisyon değerlendirmesi videoları gibi seyrediyoruz/seyredebiliyoruz.

bundan birkaç yıl önce, iskeleye yanaşan vapurdan düşüp boğulan adamın videosunun yine açık seçik yayınlandığını, hatta videonun arasına (adamın tam düşmek üzere olduğu kısma) reklam koyulduğunu hatırlıyorum. biraz daha öncesinde sırtından bıçaklanmış bir kadının, kanlar içinde sedyede yatarken, bıçak hala sırtına saplı iken çekilmiş fotoğrafının bir gazetenin ilk sayfasında dev boyda basılmıştı. bunlar ilk solukta aklıma gelen, hemen hemen herkesin hatırlayacağı net örnekler. daha bunlar gibi niceleri.

insanlığını nerede yitirdi bu insanlar? “sayfamız daha çok ziyaretçi alsın” diye, bir insanın ölüm anını yayınlamak ne demektir? bu memleketin hakimi savcısı ne iş yapıyor? bunları hiçbiri mi görmüyor? bu rezillikleri gerçekleştiren insanların hiçbir sorumluluğu yok mu? niçin ceza almıyorlar?

bu gibi durumlarda “oh oh ekmek çıktı” diye deklanşöre abananları, böyle görüntüleri önüne getiren çalışana “bu ne amk sapık mısın, ölüsevici misin” demeyen amirlerini ve konu ile ilgili sorumluluğu olan herkesi ilahi adalete havale ediyorum. umarım en sevdikleri insanların öldükleri anların böyle televizyonlarda gazetelerde yayınlandığına, ölüleri üzerinden para kazanmaya çalışıldığına şahitlik ederler.

birkaç sene önce avrupa’da mı bir yerde bir futbolcu sahada kalp krizi geçirmişti. çocuğun yere yığılmasının akabinde, ciddi bir sorun olduğu ve müdahale gerektiği anlaşıldığında tüm kameralar tribünlere dönmüştü. haber videolarında sadece tribünlerin şaşkın bakışları görülüyordu. aynısı bizde olsa tüm kameralar her açıdan o çocuğa yönelir, görüntüler farklı açılardan tekrar tekrar oynatılır, “genç futbolcuuu iş’te böyle ööööldüğğ” diye iğrenç diksiyonlarla yayınlanır; her kanal bir başka doktor bulup yapılan müdahalelerin doğru olup olmadığını sorar, doktor konuşurken yanda çocuğun can çekiştiği görüntülerin yayınlanmasına devam edilirdi.

bu ülkede mide bulandırmayan çok az şey kaldı. “say ulan” deseniz aklıma gelmez ama mutlaka bir yerlerde elle tutulur, insanlığa, vicdana, ahlaka uygun birkaç şey vardır iyi gizlenmiş de olsa.

devamını okuyayım »
06.01.2018 02:45