lazor

  • 128
  • 12
  • 8
  • 1
  • bugün

kürt düğünü

ben aihm falan bilmem, gördüğümü anlatayım;

sene 2004 bir düğün salonunun büfesinde çalışıyorum. o günkü düğün sahipleri siirtli. salon 1000 kişilik. gelen misafir sayısı 1500-2000 falan. yaz günü. davullar zurnalar halaylar, ortalık yıkılıyor.. arkadaş, o gece insanlara su yetiştiremediğimizi hatırlıyorum. depodaki suları bile soğutmaya fırsat olmadan sattık, posta posta marketleri büfeleri gezdik, dolaplarda ne kadar su varsa doldurup doldurup aldık, eyüp'te bir şişe soğuk su bırakmadık, gene yettiremedik, gene yettiremedik.

ilerleyen saatlerde, çalınan müzik yüzünden kavga çıktı salonda! amman allah'ım! göt kadar bi düğün salonunda kadın erkek genç yaşlı birbirine girmiş 2000 kişi hayal edin! siktiredin, 1000 kişi hayan edin!

insan seli nedir, nasıl olur, nasıl akar, nasıl hiç kimsenin ayakları kıpırdamadan yüzlerce insan yekpare aynı yöne hareket edebilir, orada gördüm. senelerce ramazanın ilk günü oruç baba kalabalığında sirke kovalamışımdır, böyle bir şey görmedim. 10 sene geçti, hala daha görmedim, duymadım bir daha..

düğünün sonu geliyordu zaten, kavgadan sonra kalabalık kabile kabile dağıldı. dünürler ve yakınları falan kaldı, bir süre sonra onlar da dağıldı gittiler.

kürt düğünü bana bunu çağrıştırır. "kürt" diye hitap ettiğimiz bir arkadaşımız var, onun kızkardeşinin düğününe gitmiştik. 200-300 kişi, kuran okundu, yemek yendi, fotoğraflar çekildi, dağılı..dağıl..dağla.. neyse işte siktir olduk gittik yani. ama bizim "kürt"ün düğününü görmüş olsam da "kürt" ve "düğün" kelimeleri aynı cümlede geçtiğinde, aklıma o düğün gelir.

devamını okuyayım »