londonselic

  • ağır abi (452)
  • 675
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

heike yengeci

sırtında samuray savaşçısı yüzü taşıyan yengeç.

12. yüzyılda japonya'da hüküm süren heike klanı, imparatorluk tahtında hak iddia eden diğer bir savaşçı klan genji tarafından bozguna uğratılır. sağ kalan samuraylar kendilerini denize atarak boğulurlar. 7 yaşındaki imparatorun bakıcısı ve koruyucusu olan büyükannesi 'nii' de, düşman tarafından yakalanmaktansa torunu olan imparatorla birlikte "okyanusun altındaki derinlikler sığınağımız olsun" diyerek denize atlamayı tercih eder. bu aynı zamanda, heike klanının 30 yıldır sürdürdüğü egemenliğin de sonudur. klandan geriye kalan 43 kadın ise civardaki balıkçılara çiçek ve baharat satmaya devam eder, zamanla bu balıkçılardan çocukları filan olur neyse biz yengeçlere dönelim.

şimdiii bu balıkçı abilerin dediğine göre, bozguna uğratıldıkları sırada denize atlayarak intihar eden samuray kardeşlerimiz, denizin dibinde yengece dönüşmüşler ve balıkçılar bu yengeçleri yakaladıkları zaman, savaşı anmak adına denize geri atmaya başlamışlar.

peki bu sevgili samuray kadeşlerimiz denizin dibinde yengece dönüşemeyeceğine göre, nasıl oluyor da bu yengeçler sırtlarında nerdeyse birebir samuray yüzü taşıyabiliyorlar? cevabımız -bazılarınız bundan hiç hoşlanmayacak olsa da- elbette evrim. üzgünüm ama böyle yani.

şöyle ki;

bu yengeçlerden ilk yakalanan şanslı, muhtemelen bu fotoğraftakinden çok daha az insan yüzünü andırıyordu. savaştan çok önceleri balıkçılar bu yengeçlerin farkında bile değildi. ama savaştan sonra bunları denize atmaya başlayarak, bir türe bilinçsizce müdahale etmiş oldular. sırtı normal olan yengeçler yenmeye yani ölmeye mahkumdular, ama sırtında insan yüzüne benzeyen bi şekil taşıyanlar denize geri atılacak ve kendilerine benzeyen bir sürü bebek yengeç dünyaya getireceklerdi. pek çok nesil sonrasında ise samuray yüzüne en çok benzeyen sırtlı yengeçler kaçınılmaz olarak hayatta kalıp baskın duruma geçeceklerdi. hem de sadece insan ya da japon yüzüne değil, tam olarak bir samuray yüzüne benzeyinceye kadar.

yani, çok da şaşılacak bi durum değil, bir evrim harikası daha.

devamını okuyayım »
01.04.2012 21:16