mathieu delarue

  • 3005
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

1 ekim 2017 turkcell superonline rezaleti

öncelikle ; çok yardımınıza ihtiyacım var.

bir kurumun tüketiciyi , sallamaması , kanunları takmaması durumu var. ve baştan söyleyeyim mesele para meselesi değil , adalet meselesi.

konunun pek çoğunuza da tandık geleceğinden de eminim. özetleyeyim :

1- haziran 2017 tarihinde superonline adsl aboneliğimi iptal etmeye karar verdim.
2-çağrı merkezini aradım. taahhüt vermiş olduğumu ve ancak 794 tl ceza karşılığında iptal edebileceklerini söylediler. taahhüt vermediğimi ancak kanıtlarlarsa buna katlanacağımı söyledim.
3-birkaç gün sonra arayıp , "kayıtları dinledik , taahhüt vermişsiniz" dediler. "kayıtları ben de dinlemek istiyorum" dediğimde , "siz ancak savcılık makamı tarafından istenirse dinleyebilirsiniz" dediler. (bingo güvenliğimiz amaçlı kaydedilen görüşmeleri dinlemeye yetkimiz yokmuş meğer , üstelik sizin güvenliğiniz için görüşmeyi kaydeden firma bunu size karşı koz olarak kullanıyor)
durun daha konunun başındayız.
4-bunun üzerine yazılı bir belge istedim. yine birkaç gün sonra sadece üzerinde adsl numaramın olduğu tek sayfalık boş bir sayfa gönderdiler. (ciddiyet tavanlarda)
5-bir kaç avukat arkadaşa danıştım. noterden iptal ihtarnamesi çekmemi söylediler. ben de temmuz ayının başlarında "üyeliğimi iptal ediyorum" temalı bir ihtarnameyi gönderdim. kafam rahatlamıştı , taa ki
6-ağustos ayı faturası mailbox'ıma düşene kadar. çağrı merkezini arayıp "ihtarname gönderdim, fatura kesemezsiniz" dediğimde "efendim bize ulaşmamış" dediler. peki dedim, bir kaç gün sonra notere gidip temmuz ayında belgenin superonline'a ulaştırıldığına dair belgeyi aldım.
7-ondan sonraki bir kaç hafta çağrı merkeziyle kavgalarla geçti.
-üyelik iptali için bayiye gönderdiler, bayiye gittiğimde "abi bizim yetkimiz yok, hep böyle yapıyorlar" cevabıyla karşılaştım.
-iptal için verilen faks numarasına gerekli evrakları gönderdim. yanıt bile verilmedi.
-özel bir mail adresine ulaştım. "3 gün içerisinde sorununuz çözülecektir" şeklinde sms ve mail geldiği halde ne sorun çözüldü , ne dönüş oldu.
8- tabii aradan neredeyse 4 ay ve 4 fatura geçti. dün arkadaşlar arayıp "4 aydır faturanızı ödemiyorsunuz, yasal takip başlatıyoruz" dediler. ben de "oh be dedim sonunda sizi muhatap bulabileceğim bir alan, buyurun mahkemede hesaplaşalım.

şimdi
a)superonline'ın tüketiciye yaptığı bu kanun tanımaz tutumun hesabını nerede sorabilirim?
b)katolik nikahı olsa bu kadar gerekçen varken nikahı bozarsın. sülük gibi yapıştılar halkın yakasına emiyorlar.
c)noter ihtarnamesine rağmen ve ben hizmeti iptal ettiğimi bildirmeme karşın bana nasıl 4 ay daha fatura gönderebiliyor ?
d)mesele para meselesi değil demiştim, zira daha şimdiden noterde bir sürü para harcadım. gerekirse mahkemede de sonuna kadar gideceğim. sözlükçğ avukat arkadaşlar yönlendirebilir mi, bir manevi tazminat davası açabilir miyim?
e)başka bir konu da öyle bir örümcek ağı kurmuşlar ki, çağrı merkezindeki garibim operatörleri aşmanız mümkün değil. ısrarla hukuk bürosuna veya anlaşmazlık bölümüne aktarılmak istememe karşın, hep top çevirdiler. kızıp bağırdığım bu arkadaşlarımdan da bu platformla bile olsa özür dilemek isterim. lafım size değil çocuklar, ortalığı boş bulmuş, tüketiciyi yalnız görmüş hissedarlarınızda ve üst kademe yöneticilerinize. siz telefonda müşteriyle boğuşurken muhtemelen onlar üyelerin hayatını zorlaştıracak 500 karar daha alıyorlardır.

işte böyle, destek verip sesimi yükseltirseniz ne mutlu bana. zaten bu heriflerle mahkemede kafa kafaya geliyorum artık.en azından şans ve adalet dileyin...

devamını okuyayım »
01.10.2017 15:45