migfer

  • 2436
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

türkiye'de evliliğe çok büyük anlam yüklenmesi

türkiye'de evlilik bir sorundur. çözülememiş bir sorun olmasından kaynaklı da insanların gündeminde haddinden fazla yer işgal etmektedir. sadece evlenme çağı gelmiş ya da evlilik hazırlığı olan insanların değil, ebeveynlerin de sorunudur.

türkiye'de evlilik, ortalama erkek için en basit anlamda cinselliği beleşe getirme ya da dışarıda karşılayacağından daha düşük bedele elde edebileceği bir kılıfa sokma halidir. vasıfsız ortalama kız içinse eve ekmek getirecek bir "direk" bulmaktır.

biraz daha ortalama üstü -üniversite mezunu- erkekler için bir işe yarama, baltaya sap olma, kendini ve ailesini geçindirme, adam olma gibi çok büyük anlamlar yüklenen ve konu, komşu, eş dosta karşı şov amaçlı kurgulanan bir yapıdır. tahsilli ya da vasıflı kadın/kız için ise, evde kalmadan bu yarışı tamamlayabilmenin ve toplumda konumu, kariyeri itibariyle sayılan bir erkeği elinde tutabilmenin gösterişidir.

işin bu denli psikopatça noktalara gelip, evliliğin adeta tanıdıklara karşı bir hava basma şovu olarak ele alınması ise ebeveynlerin gençleri yaşı geçmeden helal süt emmiş birisiyle evlendirme kaygısı güdmesinden de kaynaklanmaktadır.

sonuç: boktan evlilikler, karısına ütü basan adam, kocasını 33 yerinden bıçaklayan kadın. 2-3 yılda boşanma vs.

devamını okuyayım »