mordevrim

  • 147
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

epifiz

vücuttaki en gizemli organ. gizemlerine gelirsek:
görsel

yabancı dildeki adı pineal gland, yani türkçeye çevirirsek kozalaksı (kozalak şeklinde) olan salgı bezi. şekli bir çam kozalağını andırıyor.

görsel

bu beyin epifizinin 3. göz olduğu iddia edilmekte.

öğrendiğim kadarıyla dokusal olarak da göz yapısına benzemekte (kornea, retina). tabii bir farkı var. gözlerimiz ışığa duyarlıyken, yani organın fonksiyonları ışık girdiğinde devreye girerken, pineal gland ışık kesildiğinde işlevselliğine başlıyor.

isa'nın bir sözü var : "karanlıkta oturanlar gerçek (büyük) ışığı görürler" diye. bu yine beyin epifizine yani pineal glande atfediliyor. fakat yukarıda linkini verdiğim resimde de yazılı olduğu gibi bu organcık yaşlandıkça , özellikle günümüz modern dünyasında kireçleniyor ve işlevini yitirmeye başlıyor. bunun en büyük sorumlusu olan kimyasal maddelerden biri de florür ve tabii ki sularımızdaki kireç. ama bir numara florür ya da florid. (florid'in zararlarını şuradan okuyabilirsiniz: http://zencefillik.blogspot.com/…007/07/florid.html)
bunun da insanın farkındalığını artırmasını tökezletmek için bilinçli olarak koyulan engellerden biri olduğu düşünülüyor.

tabii; bu kadarla bitmiyor, nedense, evet gerçekten nedense bütün antik dinlerde ve hatta günümüz dinlerinde kozalak ciddi ve muamma bir sembol.

bakınız papanın asası:
görsel
görsel

bakınız vatikanın orta yerinde duran kocaman kozalak heykeli:
görsel

bakınız sümer tanrısının başında. ki sümer kralları, sümerlerin uzaylı tanrıları (ninurta) vb. hepsinin elinde ya da başında bir kozalak var. özellikle kuş gagalı uzaylı tanrı ninurta elindeki kozalağı insanlara veriyor gibi.:
görsel
görsel
görsel

asur kralı ashurnasirpal (ki asurlular sümerlerden din konusunda etkilenmişlerdir)
görsel

budizm:
görsel

hint tanrısı şivanın saçı:
görsel

yunan tanrısı dionysos:
görsel

osiris'in asası:
görsel

masonik locanın tavanı:
görsel

tam emin olamamakla birlikte nazi simgesinin içinde:
görsel
görsel

almanya-aachen katedralinin girişindeki bronz heykel:
görsel

ayrıca vatikan'daki dev kozalak heykeli haricinde italyada birkaç tane daha bunlardan bulunuyor:
rimini'de: görsel (piazza caour meydanında)
venezia'da: görsel

edit: görselleri yenilerken şu aşağıdakileri tekrardan bulamadım. bulunca eklerim.
sicilya'da: http://imageshack.com/a/img911/2340/rdovk6.jpg
yine roma: http://imageshack.com/a/img538/6633/v4zbpg.jpg (başlarının üzerinde taşımaları manidar gelmişti)
san remo: görsel

aztek tanrısı chicomecoatl (meksika)
görsel (sol elinde 2 tane kozalak tutuyor)

bir anlamı var mı bilmiyorum ama almanya'nın augsburg kentinin arması da bu şekilde: görsel
(fc augsburg'un arması da aynı)

şehrin yüzyıllardır kullandığı paralara baktığımızda da aynı şeyi görüyoruz: http://www.medievalcoinage.com/…ermany-augsburg.htm

not: biraz araştırdığımda augsburg mason locasının oldukça ünlü ve güçlü olduğunu gördüm. ki mozart ve ailesi de bu locaya dahilmiş.

bu heykeller de augsburgtan: görsel

çok garip olmakla birlikte hitler'in masasındaki kozalak şekilleri: görsel

kamboçya'daki angkor wat tapınakları:
görsel

macaristanda aquincum müzesinde yer alan bir roma dönemi heykeli:
görsel

yunanistandaki hand of thyrsus heykeli ve baş parmağındaki kozalak:
görsel (baş parmak venüs anlamına geliyormuş. venüs pineal gland ilişkisine bakmak lazım)

thyrsus'un elindeki pineal asa: görsel
(şekil 400lü yıllardan kalma bir vazodan alıntı. vazo ve müze için: http://museu.gulbenkian.pt/…gues/english/index.html) (edit: adres göçmüş maalesef)

yine yunanistandan eski bir lahit: görsel

biraz da yenilerden örnek verelim:

londra'nın göbeğine inşa edilen gherkin binası: görsel

herkes bu binayı penise benzetip dalga geçiyor ama şeklini geçtim pencere yapısı bile kozalaksı. ayrıca şehrin ve elbette ülkenin finans merkezinin tam ortasına bir anda yapıldığını da söylemek gerekiyor.

bunlar da bristol'dan.
görsel
görsel

whitehall building, new york city
görsel

(manzikert dostumuzun eklemesiyle) dolmabahçe sarayı'nın duvarları (hala duruyorlar, görebilirsiniz.):
görsel

bu konuyu araştırmaya çalışırken denk geldiğim diger bana ilginç konulardan birisi fransız düşünür, yazar voltaire'in de beyin epifizine kafayı takmış olması, hatta bu organcığın sırrını çözmek için bir çok otopsi yapması.

bundan da önemlisi: vatikan'ın ortasında kozalak heykelinin işi ne?

bu bezden 3 adet hormon salgılanıyor: melatonin, pinolin ve dimetiltriptamin (dmt). en önemlisi olan melatonin'e geçmeden önce dimetiltriptamin'e bakalım. dimetiltriptamin çok ilginç bir hormon. şamanlarda ayahuasca denilen bir iksirin yapımında kullanılıyor, bu iksir ise ruhsal alemle bağınızı güçlendiriyor. hormonu ise bitkilerden elde ediyorlar. elde ettikleri bitkiler ise şunlar: phalaris arundinacea (yem kanyaşı), psychotria viridis, phalaris spp. (kuş otu), acacia spp. (akasya), arundo donax (kargı kamışı) ve desmanthus illinoiensis.

ayrıca epifiz bezinin deniz seviyesinde çok az, yükseklere çıktıkça ise çok fazla hormon salgıladığı bilimsel bir gerçek. ki bu yüzden tarih boyunca tüm ibadethaneler olabildiğinde yükseğe yapılmış. yani ibdaethanelerin yükseğe yapılmasının sebebi matematiksel olarak tanrıya yakın olmak değil ama bir nevi bu hormonun da yardımıyla üst bilinçlerle daha fazla iletişimde bulunmak.

ki tibet manastırlarından tutun da hristiyan manastırlarının da yüksek yerlere yapılması bu yüzden. bu hormonun salgılanımını artırmak.

ve ayrıca muhammed'in riyazete yüksek ve karanlık bir mağarada çekilmesi, ilk orada emir alması, musa'nın tanrıyla konuşmak için dağa çıkması da bana göre bu yüzden.

karanlık ayriyeten çok önemli. çünkü epifizin en önemli salgısı olan melatonin sadece karanlıkta salgılanıyor. gece 11 ile sabah 5 arası en yüksek düzeyine ulaşıyor. ki çoğu dinde sabaha karşı ya da gece ibadetinin önemi bu yüzden. bu hormonun salgılanımı ne kadar yüksekse ruhsal alemlerle bağ o kadar güçleniyor. ve ibadet için bu yüzden gecenin en karanlık ve salgının en çok olduğu an seçiliyor.

melatonin en büyük faydası ise kanserden koruması. kör insanların kansere yakalanmama sebebi de bu. çünkü sürekli karanlık içinde oldukları için melatonin üretimleri çok fazla.

bir bilimsel araştırma da göstermiş ki gece vardiyasında çalışanların kansere yakalanma oranı diğerlerine göre çok fazla.

kısaca bu bez ve salgıladıkları çok büyük bir önem arzediyor bana göre.

---------------------------------------------------------------------------------
ve ayrıca:

(bkz: melatonin/@mordevrim)
(bkz: dimetiltriptamin/@mordevrim)
(bkz: triptofan/@mordevrim)
(bkz: dhea/@mordevrim)
(bkz: ayahuasca/@mordevrim)
(bkz: http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=#22269619)
(bkz: http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=#22162723)
(bkz: (bkz: #17109328))

devamını okuyayım »