nihayet

  • 138
  • 8
  • 2
  • 1
  • dün

açıköğretim bitirip üniversite mezunuyum diyen tip

bizim ülkemizde en kompleksli tipler zannedersem okumuş olanlar içinden çıkıyor. adam sen beğensen de beğenmesen de üniversitesi mezunu. ne desin senin gönlün olsun diye, "abi size de ayıp oluyor ama ben açıköğretim okudum" mu desin? bilhassa mali müşavirler ve memurlar arasında yüzlerce açıköğretim mezunu var. adam/kadın namusuyla ekmeğini kazanıyorsa kime ne?

ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. etiket dediğiniz altını doldurmadığınız sürece sizi bir yere kadar taşır. kaldı ki bu insanlar ömrü boyunca hangi işe atılsa (ki bu bazen evlilik bile olabilir) her şeyden evvel bu türden önyargıları kırmakla uğraşıyor. herkes de örgün öğretim okumak için sizinle aynı imkânlara sahip olamayabiliyor.

birgün işveren veya bir şekilde bir yere yönetici olursanız bu kibirli tavrın ne kadar yersiz olduğunu kendiniz göreceksiniz de, ben yine de önden -bir abiniz olarak- bir uyarayım dedim.

bir şehir efsanesine açıklama: anadolu üniversitesinde açıköğretim işletme okuyanlar teknik olarak işletme fakültesi mezunu sayılıyor çünkü oraya bağlılar. iktisat mezunları da iktisat fakültesine bağlı. diplomada açıköğretim fakültesi yazmamasının veya bir arkadaşınızın kendisini bu şekilde tanıtmasının sebebi bu. (diğer bölümlerde aöf yazıyor çünkü oraya bağlılar) bu bölümleri aü'de örgün okuyanlar ise iibf mezunu sayılıyor.

devamını okuyayım »
18.03.2018 14:18