ntldr

  • 3852
  • 8
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

cizre

bildiğimiz çölün çok az yeşillenmiş halidir burası. şubat ayında bile gündüz sıcaktan yanar, gece soğuktan donarsınız. ancak discovery'de görebileceğiniz türde envai çeşit hormonlu eşek arısı, karınca, akrep, çıyan, örümcek, yılan görmek, görünce arkaya bakmadan kaçmak gayet doğaldır.

şehir merkezindeyse genelde birbirine çok benzeyen arap-kürt-türk karışımı, ince belli, uzun boylu, bir kısmı sürekli kara çarşaf içinde olan hatunlar ve benim pek dikkat etmediğim için özeliklerini yazamayacağım diğer cins mahlukat bulunur. trafik problemi had safhadadır çünkü yollar hem inek hem de araçların geçebileceği şekilde tasarlanmamıştır. sokaklarında her dakika askeri kamyon, land, kobra, akrep gibi araçlar görmeniz mümkündür zira şeyinizi sallasanız bir askeri birlik bulunur. bu çük kadar kasabada cizre'den çok daha büyük bir adet tank taburu, bir adet piyade taburu, bir adet mekanize piyade bölüğü, garnizon, jandarma taburu ve muhtelif sayıda bölük yer alır. tabi her ay konvoylar dolusu komando, jandarma, piyade, tank mank falan gelir.

manzara olayı süperdir. bir yanda gabar, bir yanda cudi'ye boş boş bakarsınız. güneyde suriye sınırı da aynı boşlukla size bakar. geceleri gabar ve cudi'ye düşen bombaların parlamalarına bakıp bakıp sigaranızı çeker, dandik poşet çayınızı yudumlarken aklınızda tek bir şey vardır: bu çölden bir an önce siktir olup gitmek.

devamını okuyayım »
30.04.2008 09:29