o kadar da degil aga

  • 1166
  • 4
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

2016 turizm krizi

antalya özelinde yorumlayacağım kriz. haklı olarak bir çok arkadaş türk turizmcisinin yerli turiste itibar etmemesinden dolayı kızgın. geçen haftalarda tesadüfen katıldığım bir turizm münazarasında da turizmciler öz eleştiride bulunuyorlar. (tabi afedersiniz avrat skildikten sonra kapı dayaklanmaz) rus turizmi zaten son iki yıldır gerilemekteydi. bugün uçak düşmeseydi, rus turizminin geçen seneye göre %50 daralacağını öngörmüşler. petrolün bu seviyelerde uzun süre takılı kalması, ekonomilerini perişan etti zaten.
antalya turizmi uzun süredir kendisine yeni pazar aramıyordu. kimse antalya'dan bir barselona çıkacağını düşünmüyor zaten ancak bu kadar çok ve güzel tesisin olduğu yerde, komşunun otellerinin bitik olduğu zamanlarda bu kadar kulağının üstüne yatmanın da bir açıklaması yok. evet bu noktada su veren itfaiyenin hortumunu ben de skiyim.
krizin sebebi kolaycılık (her şey dahil sistemi), hazırcılık (herkesin tek pazara ölüyorum rekabetiyle 15 eurolara oda satmaya çalışması), çeşitlenememe (özelleşmiş turizme yani örneğin golf, sörf, sağlık, kongre, private alışveriş turizmine yönelmeme/yatırım yapmama) iç pazara yönelememe olarak sayılabilir.
antalya turizmin tek çaresi önce yerli turisti çekmek, ardından yumurtaları aynı sepete koymamak gibi görünüyor.

bazı kardeşler istikrar için akp ye oy veren antalyalı g.tüne soksun şimdi istikrarı demiş, eyvallah. antalya'yı ve antalyalıyı pek tanımamasına veriyorum bu serzenişi. seçim sisteminin değişmesi ile turizmle iç içe yaşayan değil, köyde kasabada ve içlerde yaşayan ve antalyanın dinamikleriyle ilgisi az olan "antalyalı" da merkez için oy verdi. ayrıca antalya yüksek göç alan illerden. maalesef göç edenler de genelde iç anadolunun akp nin kalesi denilen illerinden. kepez örneğin komple "ama düble yol yaptı" diyen tayfadan. kaldı ki geçen seçimlerde süpriz olmayan bir şekilde hoca seçildi ve herkes de gayet memnundu. antalyanın nüfusu kalabalık ilçelerinde hala chp üstünlüğü mevcuttur. yani antalyanın yerlileri g.tünü sever, al g.tüne sok istikrarı lafından hoşlanmaz ve bu sözleri de hak etmez.

devamını okuyayım »
01.03.2016 17:39