ogu

  • azimli
  • kofti anarşist (185)
  • 1772
  • 31
  • 10
  • 0
  • evvelsi gün

2015 ekonomik krizi

temmuz'da 100 dolara eşit miktarda türk lirası bugün 80 dolar ediyor. yani yüzde 20 fakirleşme nereden bakarsan bak. tabi dolar tl'nin durumu, türkiye'nin üretmediği gerçeği, uluslarası piyasalarda gelişmekte olan ülkelerin fed'e bağlılığı falan bunları hep konuşmuştuk.

yani kısacası bu kadar tantana edildi son 14 senede ama değişen ne sana ben söyleyeyim: hemen hemen hiçbir şey. yani türkiyenin dünya ekonomik sıralaması da değişmedi. faizler de amerika merkez bankası 2009'dan beri yüzde 0 1 arası sabitlemiş durumda türkiye ve gelişmekte olan ülkeler de bu sayede düşük faizler verdiler. ama şimdi adamlar faiz arttırıyor ha diyeceksin arttırıp da atla deve mi arttırıyor? valla geçmişte bu adamların yüzde 8 faiz verdiği dönemde türkiye yüzde 70 veriyordu. arasında bir ilişki var mıdır sen düşün?

neyse çok uzattım ki el sikiyle gerdeğe girme dönemi şimdilik bitiyor gibi. avrupa merkez bankasının faiz düşürmesi piyasaya para vermesi ne denli etkili olur bilinmez. ama zor günler bekliyor gelişmekte olan ülkeleri.

tüm bunları geçtikten sonra şöyle derim: memleket isterim hak, adalet yerini bulsun. memleket isterim mevkilere hakedenler gelsin. memleket isterim önce üretsin sonra tüketsin. memleket isterim bir sistemi olsun ki insana bizden bir şey olmazı düşündürtmesin. memleket isterim yolları üç şeritli olsun, gurur versin, huzur versin ama propaganda malzemesi olmasın. memleket isterim metro güzergahları avmlerin, rezidansların önünden değil yıllardır yerleşim yeri olan muhitlerin önünden geçsin. memleket isterim insanları birbirlerini dinsiz dindar yobaz diye ayırmasın yeter ki bizimkisi başa geçsin demesin. işte o zaman ekonomik krizler olmaz herhalde. yoksa bize her yer fed, her dönem faiz arttırımı...

devamını okuyayım »
11.03.2015 00:10