okumamyokamaiyiyazarim

  • 2576
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

amerika birleşik devletleri

2006'dan beri düzenli olarak senede bir kez gittiğim muhteşem ülke. tüm yıl boyunca kurumsal hayatın zorluklarına, istanbul trafiğine, cahilliğe, sinir harbine, mutsuz ve huysuz insanlara tahammül edip hayatımın en mutlu iki haftasını geçirip hayal aleminden gerçekliğe dönüyorum. abd gerçekten de bu dünya üzerindeki en harika yerdir, tartışmasız. yobaz bir ergenin ikisine de daha önce gitmemiş olmasına rağmen google kullanarak dubai ile abd'yi karşılaştırarak haklı olduğunu ispat çabasını bir kenara bırakın, gidin görün mutlu olun. herşeyden önce ülkemizde çok normal karşıladığımız sefalet ve rezaletimiz içinde hayal bile edemeyeceğimiz medeniyetin ne anlama geldiğini görün!
bahsedilen dubai'ye de gittim, iğrenç bir ülke. dünyanın farklı farklı başka ülkelerine de gittim, iyisi var kötüsü var. 14 yıl avrupa'nın göbeğinde de yaşadım. hem de her sene dünyanın en yaşanılır şehirlerinden biri seçilen viyana'da. inanin amerika bambaşka bir yer.
neden?
1) hersey büyük ve komforlu. arabalar kocaman, sokaklar, evler, koltuklar, porsiyonlar, kıyafetler, parklar, binalar, dükkanlar, marketler, herşey.. ülke kocaman olduğu için herşeyi yaya yaya sıkıştırmadan inşa etmişler. new york o kadar değil ama misal bir los angeles'a gittiğinizde "duble yol" un acizliğini, ülkemizin ortadoğudan hallice halini daha iyi anlıyorsunuz. yan yana 8-10 şeritlik otobanlar, üstün teknolojik highway'ler köprüler, tıkır tıkır işleyen trafik kuralları, hayatınızda görmediğiniz kocaman araçlar.. herşeyin büyük olması neden önemli derseniz, bolluk, varlık, rahatlık hissinin sizi mutlu etmesi derim.
2) insanlar rahat, dertsiz ve kendine güvenli. elbette orada da sistemin dışında kalmış evsizler, güney amerika ya da başka ülkelerden gelmiş göçmenler ve belli bir fakir kesim mevcut. ama halkın cok büyük bir kesimi zenginlik ve refah içinde yaşıyor. hollywood'un da sayesinde kendilerine güvenleri tavan yapmış, gerçek anlamda "dünya devi" olmanın verdiği rahatlıkla ortalıkta dolaşıp anın tadını çıkartıyorlar. herkes goygoy peşinde, herkes eğleniyor, gülüyor, şarkı söylüyor, dansediyor.. ortadoğu insanı gibi ezilmemişler, pasaportları ile sınır kapılarında titrememişler, "allah" isimli devamlı yasaklayan, kızan, tehdit eden bir varlıgın gölgesinde krallara padişahlara biat eden arap halkı gibi değiller, özgürler..
3) özgür demisken.. avrupa'da 14 yıl boyunca gerçekten özgür olduğumu zannederken amerika'yı gördükten sonra özgürlüğün gerçekten ne anlama geldiğini anladım. avrupa'da yasalar sayesinde özgürsündür gerçi. ama özellikle batı avrupa halkının snob ve gergin halleri, sokaklarda asık suratları ile herşeyi kınayan halleri yüzünden kendini pek özgür hissedemezsin. oysa miami south beach'de sabaha karşı çıplak ayakla yürürken, yanından patenleri ile geçen anne-kız sana günaydın der, vegas'da sokakta çalan müziğe kapılıp birdenbire dans eden 80 yaşındaki nine'nin yanına geçip dansına katılırsın ve sana gülümser, new york'da elinde kahvesiyle işe giden afro-amerikan takım elbiseli kurumsal abla metroda çocukluk arkadaşına rastlayıp çığlık atıp sevinç gösterisinde bulunur ve tüm metro ahalisine bağıra çağıra durumu anlatır, insanlar alkışlar... her zaman her yerde canın ne isterse yapabilirsin ve kimse bunu garip karşılamaz.
4) herşey en ince detayı ile düşünülmüştür. her gün yeni bir teknoloji, hayatı kolaylastıran bir yenilik, oha bunu da mı düşündünüz dedirten bir şey çıkar karşınıza. araba kiraladik. +15 dolara gps yerine "traveltab" diye bir cihaz verdiler. cihaz hem gps, hem 5 farklı telefon/ipad vs ile bağlanabileceğin bir wifi kaynağı. ayrıca aynı cihazdan her gün toplam 30 dakika yurtdışını ücretsiz arayabiliyorsun. 4 kişi 10 gün boyunca sınırsız ve ücretsiz internet kullandık gps cihazımız ile. şimdi istanbul'a da gelen, verilen sipariş hazır olduğunda titreyen minik alet, kuyruk beklemeden hatta kimseyle muhatap olmadan oda/araba kiralamanı sağlayan otomatik makinalar, şu an aklıma gelmeyen onca şey..

son olarak. arap alemi ile amerikayı karşılaştırmayın. çok istiyorsanız almanya'yı karşılaştırın ama araplar??? lütfen arapların son 100 sene içinde dünya medeniyetine herhangi bir katkısını söyler misiniz? amerikan icadı akıllı telefonları kullansınlar, italyan arabalara binsinler, amerikan tıbbından ve ilaç endüstrisinden faydalansınlar, dev gökdelenlerden petrol çıkartma faliyetlerine kullandıkları tüm teknoloji batıdan gelsin, ürettikleri hiçbirşey olmasın ve sen gelip burada bu asalak ülkeleri savun??

devamını okuyayım »
28.03.2015 22:46