opsunsenizekimuren

  • 1593
  • 86
  • 8
  • 1
  • bugün

karatay diyeti

yeni mezun bir tıp doktoru olarak, ilk duyduğumda olur mu canım öyle şey, kadın saçmalamış dedim. ama insan tusa hazırlanırken biyokimya çalışınca, aslında söyledikleri hiç de mantıksız değil diyor. karbonhidrattan fakir diyet, insan ömrünü ciddi şekilde uzatıyor.

kola, her türlü tatlı, meyve vs de bulunan bir çeşit karbonhidrat olan fruktoz , dolaylı yoldan enerji metabolizmasında kolesterolü yükselten bir madde. yağsız yiyeyim, kolesterolüm yükselmesin durumu tamamen yanlış. kolesterolünü düşürmek isteyen insan tabii ki yağ tüketimini kısmalı, ancak asıl yapması gereken, günlük karbonhidrat alımını minimumda tutmak.

bu diyetin katılmadığım noktası da bu, tamamen karbonhidratsız değil, karbonhidrattan olabildiğince fakir bir diyet uygulamak. mesela diyetisyenlerin söylediği gibi günde 5-6 dilim ekmek ve 2-3 porsiyon meyve yerine, 1 dilim ekmek, 1 meyve tüketmek, vb.

kilo verme kısmına gelince, bu diyetle çok rahat kilo verilebilir gibi geliyor, hem hareket ediyorsunuz, hem akşam belli bir saatten sonra yemiyorsunuz, hem de karbonhidratı sıfırlıyorsunuz. ancak şahsi kanaatim, ömür boyu uygulanabilecek bir programa benzemiyor. ama insan bunu kendi hayat tarzına modifiye ederse, haftada bir ödüller olursa, ancak o zaman mümkün olur gibi geliyor.

devamını okuyayım »