psikopatik tikli sazanik fok

  • 1837
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

fifa'ya bağlı konfederasyon (uefa, concecaf vb.) ve federasyonların (208 ülke) düzenledikleri turnuvalarda (dünya kupası, şampiyonlar ligi, türkiye süper ligi vb.) oynanan maçlardaki kuralları belirleyen kurumun adı uluslararası futbol birliği kurulu, yani ifab'dır.

topun özellikleri, sahadaki oyuncu sayısı, fauller, kale vuruşu, saha ölçüleri; kısaca futbola dair her şeyi belirliyor.
kuralların alınması için toplam 8 adet oy var. 4'ü fifa'ya ait. diğer 4'ü ise; ingiltere futbol federasyonu, irlanda futbol federasyonu, iskoçya futbol federasyonu ve galler futbol federasyonuna ait. bir kararın uygulanması için 6 oy alınması gerekiyor. fifa'nın futbol oyun kurallarını değiştirebilmesi için birleşik krallık üyelerinden ikisinin oyuna ihtiyacı var.

bu kurumun aldığı ve şu anda da uygulanan bazı kararlar:

- futbol topunun üzerinde üretici firma dışında herhangi bir reklam veya yazı olamaz.

- a milli takımların yaptıkları hazırlık maçlarında en fazla 6 oyuncu değiştirilebilir.

- sahadaki oyunculardan herhangi biri, oyun durduğunda hakeme haber vermek şartıyla kaleciyle yer değiştirebilir. hakeme haber verilmediği takdirde her iki oyuncu da oyun ilk durduğunda sarı kart görür.

- başlama vuruşunda doğrudan gol atılabilir.

- kale vuruşundan gelen pas ile ofsayt olmaz.

- bir direkt ya da endirekt serbest vuruş, doğrudan doğruya kullanan takımın kendi kalesine girerse; rakip takım lehine köşe vuruşu verilir.

- bir penaltı vuruşunda top ileri doğru hareket ettiği anda oyundadır ve diğer oyuncular bu andan itibaren topa dokunabilir.

- taç atışı yapılırken, diğer oyuncular en az 2 metre uzakta durmalıdırlar.

- maç penaltılara kaldığında, penaltıların kullanılacağı kaleyi hakem seçer. yapılan para atışı, sadece hangi takımın ilk penaltıyı kullanacağını belirler.

- kale ağlarına kamera ve mikrofon takılamaz.

- değiştirilecek oyuncu oyun alanını terk etmezse, maç devam eder.

- bir takım çeşitli nedenlerle (kırmızı kart, sakatlıklar vb.) sahada 6 kişi kalırsa, maçın devam edip etmemesi kararı üye federasyona aittir. icab'ın görüşü tatil edilmesi yönündedir, bu sadece bir öneridir.

- sahadaki oyuncular ve teknik kadro arasında elektronik iletişim kurulamaz.

- hakemin avantaj kuralını uygulamasındaki etkenlerden biri de maç atmosferi olabilir.

- sakatlığı tedavi edildikten sonra sahaya dönecek oyuncunun taç çizgisinden sahaya girmesi zorunludur. ancak oyun durmuşsa, kale çizgilerinin olduğu yerden de girebilir.

- gol olduğunda hakemin düdük çalmasına gerek yoktur.

- maçın devre arası sonuna ya da maç sonuna eklenen duraklama dakikalarının tamamlanmasından önce asla maç bitirilemez.

- ofsayt olasılığı olan durumlarda defans oyuncusu sahanın dışına çıkarak ofsayt olmasını sağlamaya çalışırsa, kale çizgisinde sayılarak ofsayt tespitine dahil edilecektir.

- futbolcunun elindeki bir cisim ile (tekmelik, giysi) topa dokunması halinde topa eliyle kasti olarak müdahale ettiği varsayılır.

- oyun sırasında sözlü olarak rakip oyuncunun dikkatini dağıtmak sarı kartla cezalandırılır.

- gol kutlamasında formayı çıkarmak gibi formayı kafaya geçirmek de sarı kartla cezalandırılır.

- serbest vuruş bir ayak ya da iki ayak ile aynı anda top kaldırılırak kullanılabilir.

- maçın sonundaki penaltı atışlarında her oyuncu birer defa penaltı kullandıktan sonra herhangi bir sıralama veya kural olmaz. geri kalan tüm penaltıları aynı oyuncu kullanabilir.

devamını okuyayım »
04.11.2014 22:50