raptor

  • azimli
  • kofti anarşist (162)
  • 1805
  • 5
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

ozan tufan

mental olarak yeterli düzeye gelememiş futbolcuların büyük takım baskısı kaldıramamasının yok fenerbahçe futbolcuyu harcar yok galatasaray harcar gibi yazılmasını ve unuttuğumuz bu saçmalığı hatırlatan futbolcu.

yokolan potansiyelli futbolcularda kulüpleri suçlamak çok detaysız bir bakış açısı. mesela real madrid de ıllarramendi'yi aldı yanlış hatırlamıyorsam da 30 milyon euro gibi bir fiyata aldı ama olmadı. tutmadı. bu her zaman mümkün. unutmayın ki diego armando maradona da genç yaşta barcelona'da tutunamadı, kimya uymadı. yani sadece kulüpleri suçlu değil futbolcuların da mental eksiklikleri bunu sağlıyor. mesela tuncay şanlı'yı da hem beşiktaş hem galatasaray istiyordu, fenerbahçe'den premier lige gitti. büyük takımlar bu tarz transferler her zaman yapar.

ozan tufan'a gelecek olursak, bu paraya yurtdışından potansiyeli olan 2-3 adam alınırdı diyenler dünya futbol piyasasından bihaber heralde. çift haneli milli forma giyen, 95 doğumlu ve potansiyeli olan oyuncuları alamazsınız oyle 3-4 milyona. yok öyle bir dünya artık. hele ki türkiye'de hala belli sayıda yerli oyuncu olması gerekirken 18'de ozan alınabilecek tek adam.

ozan için başlangıç önemli, henüz kariyerinin başında olmasına rağmen hollanda deplasmanında ilk yarı çok kötü oynamışken ikinci yarı cevap verip sahanın önemli isimlerinden biri olabildi. yok olmadı, demotive olmadı. bursa'da da sürekli inisiyatif alıp deneyen bir isim.

ozan'ı fenerbahçe sadece beşiktaş'tan kapmak için almadı. ihtiyacı olduğu için aldı. ozan'a en çok ihtiyacı olan takım sakatlıklardan daralan ortasaha rotasyonuyla beşiktaş'tı. bu fenerbahçe'nin ozan'a ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. alper'den sonra ortasahada topla gidebilen, delici özelliği bulunan bir oyuncuyu daha kadrosuna ekledi fenerbahce. ozan rakip ceza sahasına sürekli koşu yapan bir oyuncu ki bu fenerbahçe'deki önemli bir eksikti.

galatasaray'da ise ortasahada çok fazla isim var ama çoğu aynı seviyede ve aynı özellikte futbolcular. parasal sorunlar sebebi ile galatasaray bu transferde arkada kaldı. beşiktaş ise lütfen beşiktaşlı arkadaşlar kusura bakmasın ama çok önemli bir transferi yapamadı. gerçekten ozan'a en ihtiyacı olan takımdı beşiktaş.

fenerbahçe ilginç bir şekilde ciddi bir transfer planı ile hareket ediyor bu sene. daha önce kuyt alınmışken sağ kanat için aaa krasic'i de ucuza veriyorlar diye alan bir kulüp olduğu unutulmamalı. transfer planında ozan önemli bir açığı kapatacak. verilen para da oo dengeleri bozar, o paraya gelmesini istemezdimlik değil. bugün 18 yaşında brezilyalı bir potansiyeli bu paranın 2 katına alabiliyorsun ki ozan'ın türk olma avantajı ve milli formayı giymesi mental anlamda riski daha aza indiriyor.

devamını okuyayım »
13.08.2015 12:01