rodion romanovic raskolnikov

  • 1801
  • 9
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

bilgisayar mühendisliği

herkesin söyleyecek bir şeyi olduğu, genelleme yaparak bilgi kirliliği yaratmakla görevli insanların hakkında sürekli bir şeyler dediği bölüm.

- fonksiyonel programlama öğretilmiyor.
+ nerede? kime göre? itü'de "advanced programming" seçmeli dersinin temel amaçlarından biri bu mesela. ayrıca öğretilmezse ne oluyor? önemli olan onun öğretilmemesi mi, yoksa mezunun onu öğrenebilme yeteneğini kazanması mı? aslında bu eleştiriyi eleştirsem de kısmen katılmıyor değilim, "fonksiyonel programlama" bence öğretilmesi gereken bir şey değil fakat yazılım geliştiricilerin genellikle programlama tarzlarından ya da felsefelerinden -artık ne derseniz diyin- bihaber olması kötü bir şey.

- jeofizik mühendesliği terk ve lise mezunu olan ben, bu bölüm mezunlarını her yıl stajyer olarak eğitmekdeyim çalıştığım şirketde.
+ mezunlar genelde senden daha iyi türkçe biliyor ama naber? "eğitmekteyim" ve "şirkette" olmasın onların doğru hali.

- xp kuramayanlar var.
+ xp kurmayı öğreten bir bölüm değildir; tamam böyle bir beklentiniz olabilir ama istisnai olayları yazacaksak başka bölümlerde neler neler var. belki bu bölümden mezun olup damacanaya tecavüz etmeye çalışanlar var; bu demek değildir ki bilgisayar mühendisliği mezunları damacana fantezisine sahip.

- abi benim bilgisayarda msn bozuldu da bi...
+ labisigigit

temelde sıkıntı şurada; bu tip eleştirilere kızıyorum çünkü her mesleğin iyisini kötüsünü icra eden var; ama bilgisayar gibi üç aşağı beş yukarı herkesin fikri olan bir dalın böyle ağızlara sakız olması rahatsız ediyor beni. kimse çıkıp elektronik mühendisi birine "ama sen devre çözemiyosun, kısa devre var bak fark etmedin" diyemiyor ama iş bilgisayar mühendisliğine gelince herkes bir kaç kelimeyle eleştiriyor; fakat işini iyi yapan insanlara haksızlık ettiğinizi bilmiyorsunuz. ayrıca şöyle bir şey de var; bir işletim sistemini kuramaması ya da bilgisayarın donanımından bihaber olması bir bilgisayar mühendisinin cahilliğini gösterebilir belki; ama bilgisayar mühendisliğinde xp kurmanın, msn sorunlarını çözmenin gösterildiğini sanıp da bu insanları bunlarla meşgul etmek de başka türlü bir cahilliktir kanımca. bilgisayar mühendisliğinin bilgisayar kullanmakla "pek" alakası yoktur; ama içinde 'bilgisayar' kelimesi geçince herkes bu mesleğe ait kişilerin ne yaptığını iyi biliyor. unutmayın ki bir bilgisayar mühendisinin yaptığı iş, bir çaycı gibi beş dakikada yorum yapabileceğiniz bir iş değildir.

devamını okuyayım »
28.09.2011 17:42