ruicosta10

  • 1627
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

san marino çaresizliği

futbolla uzaktan yakından ilgilenen herkes bilir, san marino denen küçücük ülke futbolda hiç başarılı değildir. futbolcularının çoğu zaten yarı profesyonel, gerçekte kasap, polis, öğretmen gibi farklı meslekler yapan insanlardır. lakin bu takım her türlü elemelere katılarak ülkesini uluslararası arenada temsil eder. biz türk milli takımı da çoğu kez kendileriyle elemelerde karşılaştık.

lakin diğer bütün futbol maçlarının aksine san marino'nun maçları tek ihtimallidir. gerçek bir averaj takımı olan san marino'nun kaderi karşısındaki takımın insafına kalmıştır. karşısındaki takım güçsüz veya merhametli ise 1-2 tane yer kurtulur, aksi şekilde gol manyağı acımasız bir takımla oynuyorlarsa 10 tane yemeleri işten değildir. bütün bunların üstüne, san marino maç 0-0 iken de, 5-0 iken de, yani maçın başından sonuna kadar defansif bir futbol oynar, adeta kaderine razı olmuştur.

işte bunun adı san marino çaresizliğidir. zaman zaman türkiye kupası maçlarında da görsek de 2-3. lig takımlarımız bu kadar çaresiz değil, arada bir sürpriz yapma olasılıkları var san marino'ya göre.

san marino'nun tarihindeki ilk kornerini, ilk golünü, ilk puanını türkiye'ye karşı kaydetmiş olması da türk milletinin ne kadar çaresizin, mazlumun yanında olduğunu gösteriyor. hangi birimiz almanya san marino'ya golleri sıralarken sevinmiştir ki? oysa ki almanya futbolcuları gevrek gevrek sırıtıyorlardı. ne yapalım yüreğimiz yufka, ya da belki bir zamanlar biz de san marino çaresizliği ile yakından tanışıyorduk da san marino'da kendimizi buluyoruz.

devamını okuyayım »