sedrik

  • azimli
  • kofti anarşist (178)
  • 2710
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

vestel

birçok kişiye istihdam sağlaması, dünya ölçeğinde bir firma olmasi acisindan hakkının verilmesi gereken firma.

lakin;

-yönetim kültürü açısında cehennemvari bir firmadir, yönetim kademesi otoriteyi yatılı-okul modelindeki "korkutma" taktiğiyle sağlamaktadır. oyleki insanlar is saatlerinde cep telefonlarini bile kullanmaya korkmaktadirlar. maaslari gayet dusuktur. ayrica bir de unvan komedisi vardir ki aman tanrim evlere senlik..bu firmada herkes "production manager, purchasing manager ya da sales manager" dir. bunun sebebi ince bir sark kurnazligiyla yurtdisinda baglantilarinda "manager" titrinin kuvvetliğidir. anlayacaginiz yeni mezun bebeler bile mudurdur burada...halbuki firma icinde elemandir...bonus olarak quality vs. quantity

-uretikleri mallar ,kendi tabirleriyle, gayet kalitesizdir. hatta vestel de çalışan yeni evli bir arkadasa " hadi evinizi vestelden dosersiniz" lafi "deli misin, benim param değerli ,xxx alacagiz" cevabi ile karsilanmistir.

-montaj sanayinin onde gelen temsilcisidir. ama bu kotu birsey degildir. eger dunya daki uretim modeli trendi bu sekildeyse ve vestel bu ruzgari ardina aldiysa basarilidir. ama kendileri de bilmektedir ki montaj sanayi git gide cin e kaymaktadir...ki denetim raporlarinda (sitelerinden ulasilabilir) brut kar marjlari git gide erimektedir.(2002-%25 / 2003-%18 / 2004-%16)

ps: 2005 yılı 3 aylık ve 6 aylık mali tablolarında kar marjı %14 tür.
ps: 2005 yılı 12 aylık mali tablolarda kar marjı %15 tir. fakat bu sefer satışlarda düşüş söz konusu.

küçük bir ayrıntı daha vermek gerekirse, dönem sonu net kar geçen seneye gore 86,938 den 83,346 ya gelmesiyle küçük de olsa düşme göstersede, aslında 16. dipnotta belirtilen kıdem hesaplamasında tamamen provizyonel olarak 11 trilyona yakın, daha az karşılık ayrılmış yani o kadar gelir yazımıştır. yani sadece bu açıdan bakarsak gecen seneye gore bir derece erime soz konusu.

bu durum buyuk oranda çekik gözlülerin yavaş yavaş crowding-out modelindeki devlet gibi diğer oyunculari piyasa dışına itmesi olarak, bir ölçüde değerlendirilebilir.

devamını okuyayım »
12.06.2005 14:25