smete

  • azimli
  • anadolu çocuğu (348)
  • 3961
  • 50
  • 16
  • 0
  • dün

chp'li belediyeler çalışmıyor algısı

sadece chp'li belediyeler için değil genel olarak muhalif belediyeler çalışmıyor şeklinde yaratılan algıdır.
bakalım bu algı nasıl yaratılıyor. konya'nın ereğli ilçesinden bir örnek ile açıklamaya çalışayım durumu.

2004 yılı yerel seçimlerinde sert esen akp rüzgarı konya ereğli'de de etkisini göstermiş ve 1999 yılından itibaren ilçeyi yöneten mhp'li başkanın koltuğunu devretme vakti gelmişti. mhp'li başkan iyi niyetli bir öğretmen emeklisiydi ve memur zihniyetinden de kaynaklanacak olacak ki önceliği borç batağındaki ilçeyi kurtarmaya vermiş, show yapmaktan kaçınmış ve borç dağını da oldukça eritmişti. (15 trilyon civarına kadar inmişti)

akp'li başkan ise çılgıncasına para harcamaya başlamıştı. devletin tüm imkanlarını kullanmış, devlete rahat rahat borçlanmıştı görev süresi boyunca. belediyenin borcu 5 yılda 50 trilyona ulaşmasına rağmen ilçede dişe dokunur hiçbir hizmet yapılmamıştı.
israf ile geçen 5 yılın arkasından 2009 seçimleri gelmişti kapıya. yoldan geçenin oy karşılığı belediyeye işçi yapıldığı, parti bayraklarının, parti için dağıtılan çiçeklerin dahi belediyeye fatura edildiği bir seçim sürecine mhp bu sefer daha güçlü bir adayla çıkmıştı. (bkz: hüseyin oprukçu) ankara'da ciddi görevler almış, ilçede ciddi istihdam da yaratan aday halkın desteğini almış ve 2009 yerel seçimlerinden zaferle çıkmıştı.

mhp'li aday seçildi seçilmesine de daha koltuğuna oturalı bir hafta olmadan, önceki dönemde devlet imkanları ile bir şekilde çevirilen borcu tahsilat için teker teker ziyaretçiler belediyenin kapısını aşındırmaya başlar. (haber)
iki yıl bu borçla mücadele eder hüseyin oprukçu ve o imkanlara rağmen belediyeyi tekrar işler hale getirmeyi başarır. imar süreçlerinde yenen rüşveti, torpili minimuma indirir.

ve tabi ki hiçbir başarı cezasız kalmaz bu ülkede. projelerini hayata geçirmek için ilk adımları attığı anda hakkında bir yolsuzluk davası başlar. 238 yılla yargılanır mhp'li başkan. hatta böyle bir soruşturmada adının geçmesini gururuna yediremeyen belediye çalışanı ibrahim ekici intihar eder. (haber)

bu şartlar altında ereğli'ye güzel hizmetler de olur. ereğli'nin uzun süredir devam eden bir çok problemi çözülür. ve sıra 2014 yerel seçimlerine gelir.
bu seçimde de mhp'nin en dişli rakibi akp'li adaydır ve seçim sürecinde en çok kullandıkları argüman yine belediyedeki yolsuzluk sürecidir.
hatta belediye seçimleri için akp'li adaya desteğe gelen bir akp konya millet vekili ilçe halkına şöyle seslenir "şimdiki mhp'li başkan hapse girecek. ceza alması kesin. seçilirse ereğli'de kaos başlayacak."

bu argüman işe de yarar ve akp 30 mart 2014 yerel seçimlerinde ereğli'den zafer ile çıkar.
peki mhp'li başkanın davası ne olur?

30 mart yerel seçimlerinden 5 (beş) gün sonra beraat kararı açıklanır. (beraat haberi)

devamını okuyayım »
29.04.2016 00:19