smokinle kopruden atlayan adam

  • 3369
  • 25
  • 3
  • 1
  • bugün

türkiye'nin dünya ekonomi liginde 19.luğa düşmesi

insanların anlamadığı bir şey var; ekonominin büyük olması her şey demek değil. hacim büyük demek.

dünyanın en büyük ekonomileri arasında endonezya ve hindistan var. bilmem bir şey anlatabildim mi?

büyük ekonomi demek, zengin bir ülke ve hemen hemen eşit dağıtılan (kişi başı milli gelir'in tutarlı olduğu) ekonomiler de olabilir, aynı zamanda pastanın çok büyük olduğu ama pastanın büyük kısımlarını belli kesimlerin elinde tuttuğu ve geri kalan halkın kişi başı milli gelirin yanından geçmediği ve orta sınıfın ölü olduğu ekonomilerdir.

ekonomik veriler yanıltıcıdır ve bunu bizzat ekonomiyle dünyayı yöneten amerika birleşik devletleri'nin dünyaya hükmeden şirketlerinin eski çalışanları söyler. (bkz: confessions of an economic hit man)

ülke ekonomisi 10 ise, bunun 6'sı yabancı yatırımcının sayesindedir, adam da kazandığı ve şu an ülkede gözüken paranın 5'ini evine götürür biz de 10 üzerinden hesapladığımız kişi başı milli geliri bir tarafımıza sokarız (halbuki kalan 5 üzerinden hesaplamak gerekirdi-bize kalan).

ayrıntılarıyla anlatmaya bugün dermanım yok, defalarca yazdım çizdim, başkaları da yazıp çiziyor. yeter ki önünüze yem diye sunulan ekonomik verilere inanmayın yeterli - aslında o veriler yalan değil, fakat gerçek olmaları kıstas olmaları gerektiği anlamına gelmez-.

endonezya ve hindistan'a değineceğim; ondan önce filmlerden mükemmel gördüğünüz abd'de günde 50 milyon insan (nüfusları 300 milyondan fazla) akşam yemek yiyip yiyemeceğini bilemiyor. düşünün burası abd.

ve dünyada 7 milyar insan yaşarken bunların 3,5 milyarı günde 2$'a çalışıyor, ortalama ömürleri ise kesinlikle 80 değil. 45 civarı; çünkü o parayı kazanmak için günde 12 saat ortalama ile çok kötü koşullarda çalışıyorlar.

özellikle hindistan ve endonezya'ya çevrenizde giden varsa bir anlatsın; yok anlatmıyorsa veya öyle biri yoksa ben söyleyeyim; gittiğiniz her yerde pislikten nasıl ölmediğine şaşıracağınız sokak insanları görebilirsiniz. birinin nüfusu 300 milyon, öbürü 1,3 milyar. ve kimse kusra bakmasına ama malesef oradaki insanların %70'i sizin köpeğinizden daha kötü durumlarda yaşıyor(iyimser sayı verdim). fakat "ekonomileri çok büyük" gördüğümüz gibi.

türkiye ekonomisi japonya'nın 5'te 1'i olduğu halde, japonlar'ın şirketleri dünyanın her yerinde ülkelerine para götürüyor olduğu halde türkiye'nin japonya'dan daha fazla milyarderi vardır. buradan da bir mesaj çıkarabilirsiniz umarım.

sevgiler.

devamını okuyayım »
29.12.2014 00:32