smokinle kopruden atlayan adam

  • 2170
  • 5
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

recep tayyip erdoğan'ın hiçbir vasfının olmaması

bir ülkenin "tartışmasız" lideri olarak görülen bir kişinin gerçekten hiçbir vasfı olmaması o ülkenin kalitesini gözler önüne seriyor.

şimdi milyonlarca insanı yönlendirecek, onların hayatlarını en ufak kararıyla bile etkileyecek birinin ne vasıflara sahip olması gerektiğine bakalım:

1- ekonomi ve finans bilgisi
milyonlarca insanın, evlerine ne kadar ekmek sokabileceklerini tek bir emri ile belirleyebilecek konumdaki birinin mutlaka para yönetimine hakim olması gerekir.

üniversite mezunu olduğu bile şüpheli ama biz öyle diye kabul edelim:
kendisinin ekonomi bilgisinin ne denli sığ ve yanlış olduğu faiz tartışmalarında ortadaydı.
öncelikle tuncay özilhan ve ali koç gibi ticaretin ve ekonominin içinden gelen, çok iyi eğitimlere sahip iki başarılı iş adamı, erdoğan'ın bu "çocuksu" açıklamalarına acırcasına tebessüm etmişlerdir.
https://www.youtube.com/watch?v=yrtmzqjsyvg

kendisi gene "faiz" diye öterken; eski merkez bankası başkanı ve ekibi kendisine uzun bir sunum yapmışlardı, sonrasında bir süre sesi çıkmadı (bkz: eco 101). ancak onu da anlayamadı.

erdoğan'ın "faiz sebep, enflasyon sonuçtur." demesi ekonomi bilgisinin ne kadar kıt olduğunu gösteriyor. öncelikle istediği düşük faiz gevşemeyi sağlayacağından enflasyonu direkt yükseltir, çünkü insanların eline para geçer ve harcamaya başlarlar.

üfe kaynaklı olduğunu varsaysak dahi ticarette yurtdışından mal alındığı için:
1- döviz kuru ve ocak’ta yapılan fiyat yurtdışı fiyat artışları iç enflasyon nedeni sayılmamalı (bilhassa ilk çeyrek üfe’lerinde).
2- faiz ödemelerinin büyük şirketlere maliyeti toplamda yıllık 3-5% civarında kalır; yani çift haneli enflasyonu açıklamaz.
3- enflasyon her zaman yüksekti. bu ne demek? banka mevduat toplamak için (vatandaş bankaya faiz getirisi almak için para yatırsın diye) enflasyon üstü faiz koymak durumunda. yani bir paradoks. çözüm parasal sıkılaşmadır ama o da büyümeye ket vurur, akp’nin tek vazgeçemeyeceği şey de büyüme.

enflasyon sonuçtur, ama yüksek faizin sonucu değildir (istisnai durumlar hariç; ve yukarıda anlattığımız gibi türkiye istisna ülke değil.)

enflasyon birçok etken sebebiyle ortaya çıkan bir sonuçtur. akp'nin oy alma umuduyla çarçur ettiği paraların sonucudur. batırdıkları ekonomiyi çıkartmak için halkta olmayan parayı harcatmaya çalışıyorlar ( büyümenin sürmesi için).
onun için de halkı ucuz kredi ile borçlandırarak (bkz: kgf) harcamaya teşvik etmek ve dışarıya (döviz için) mal varlıklarımızı satıp para bularak değirmeni döndürmek istiyorlar. tüm mesele bu. çünkü üretmiyoruz, üretemiyoruz çünkü eğitimimiz zayıf, eğitimimiz zayıf çünkü vizyonsuz insanlar ülkeyi yönetiyor.

2- genel kültür ve tarih bilgisi

bildiğiniz gibi akp'li olan mehmet barlas ile 6-7 eylül olaylarını eleştiriyorlar ve koskoca başbakan gene "camileri ahır yaptılar" kafasıyla chp'ye laf sokmak için "o dönemde iktidarda kim vardı? çok önemli. çok önemli..." diyor; ardından barlas, erdoğan'ın çok sevdiği parti olan demokrat parti'yi "demokrat parti vardı." olarak işaret edince sus pus oluyor.
link: https://youtu.be/3mc0trrl9c0?t=1m36s
6-7 eylül olayları 13.yüzyıl falan değil, bildiğiniz yakın dönem cumhuriyet tarihi (kendisi o zamanlar hayattaydı). bunu bile bilmeyen bir adam ülkeyi yönetiyor. pes gerçekten...

tarih bilgisi "ecdadımız islamcıydı, fethetti geldi" olan hamaset edebiyatından ibaret olan, bildiği bilgiler de genellikle yanlı, yanlış ve çarpıtılmış olan biri nasıl bir ülkeyi yönetebilir?

3- felsefi birikim
bugüne kadar dünyayı sorgulamış, insanı ve dünyadaki yerini, davranışlarını incelemiş onca filozoftan kaçını okumuş ve fikir almıştır?
ne olduğu belirsiz islamcı hocalardan başka kimleri okumuş ve öğretilerine hakim olmuştur? (dinin kendisine değil, dine sahip çıkıyoruz diye altın çağı yaşamış (13.yy) islam medeniyetini mahveden imam gazali gibi sapıkları diyorum)

bir imam olarak sadece arapça alıntılar yaparak, "bizim dinimizde bu yok" diyerek büyük bir yönetici olamazsınız. dünya sadece senin küçük dünyan kadar değil.

insanı sadece, çok basitçe karşılıksız "sevmek" yerine; çıkarcı bir anlayış ile "yaratılanı severiz yaratandan ötürü" (bkz: yaradılanı yaradandan ötürü sevmek) diyen bir lider, sürekli ümmetçilik yapan, tüm "mazlum" anlayışı dincilikten ibaret olan bir lider nasıl bir ülkede tüm kitleler üzerinde hakkıyla hüküm sürebilir?
"insan" anlayışı sadece ümmet ve mezhepçilik anlayışından ibaret olan bir insan, nasıl 80 milyonluk karma bir topluluğu hakkıyla yönetebilir?

kimse kusura bakmasın, insan dediğiniz varlık sadece islami öğelerle, ümmetçilikle anlaşılabilecek bir varlık değildir. islam bu konuda çok yetersiz kalır. kurulduğumuz medeniyetler islam'ın binlerce yıl öncesine dayanıyor; o medeniyetlerin izlerini taşıyoruz ve milyonlarca insan, binlerce yıllar öncesinden kök almış kültürler ile yaşıyor. bu kadar farklı topluluğu tek bir anlayış, tek bir çizgi üzerinde yürütemezsiniz ve o anlayışla yönetemezsiniz. tarih içinde ortaya atılmış farklı uçtaki tezleri, felsefeleri yemiş yutmuş olmanız gerekir.

öncelikle; insanı kendi soktuğunuz kalıp ile değil, olduğu gibi anlamadan insanları nasıl yönetebilirsiniz?

4- sözünde durmak

https://www.youtube.com/watch?v=lgljigrt_xm
https://www.youtube.com/watch?v=v5uig-izccy

bir ülke liderinin (eski videolar olmasına rağmen) toplamda 16 dk'yı geçen, kendi kendiyle çelişme videosu olabilir mi?
bir insan bir gün "bu a" derken; diğer gün aynı cisme nasıl "bu a değil, b" diyebilir? bu insan bunu diyebilirse nasıl bir ülkeyi yönetebilir ve buna izin verilebilir?

ölen askerler için "birinin çocuğu askere giderken ve başına bir sürü şey gelirken, öbürünün para verip yapmamasına izin vermem." diyen bir lider, nasıl ertesi yıl bedelli çıkartır?
(ve bunun gibi daha bir sürü örnek)

5- vizyon

güney kore gibi birçok ülke arge yatırımlarına bütçenin 3-4%'ünü çok uzun yıllardır veriyor ve bütçeleri bizden yüksek genel olarak. buna rağmen biz 1%'i yeni gördük. (bütçeleri daha büyük olduğundan 3%-1% farkı aslında daha büyük farklara tekabül ediyor.)
bugün para diye dilenmemiz, doların fırlaması talebi yüksek ürünler satamadığımız içindir. bu ürünleri satmak için özel ürünler üretmemiz gerekir ve bunları üretebilecek bir eğitim ile arge sistemimiz yok.

sebebi ise 2000'li yıllardan sonra gelişmekte olan ekonomilere (türkiye gibi) dünyadan para akarken, o paraları eğitim ve argeye ayıranların şu an uçuyor olmaları; bizim ise oy kazanmak için inşaata yatırmamız sebebiyle paralarımızın tuğlalarda duruyor olmasıdır. - o gün para dışarıdan yağarken "biz yaptık" diyenler, bugün paralar çekilince "dış güçler" diyor, bu da ayrı bir konu-
bu politikayı, eğitim ve üretimi çöpe atıp inşaata yönelen politikayı seçen kişi gene kendisidir. vizyon sahibi olsaydı bugünleri daha aydınlık şekilde geçiriyor olabilirdi.

hmm... üstelik; 2013 gezi parkı olaylarında parka inip "evet gençler söyleyin derdinizi?" deseydi; şu an 50% tarafından sevilen, 50% tarafından nefret edilen lider değil; 70% tarafından sevilen, 30% tarafından da nötr karşılanan bir lider olabilirdi.

bunları yapamadı. çünkü çok açık ki vizyon sahibi değil, ileri görüşlü değil ve mantıklı düşünemiyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------

erdoğan bu ülkenin geleceğinde bir kara leke olarak anılacaktır ve bu ülkenin görmüş olduğu en bilgisiz, en vasıfsız başbakan ve/veya cumhurbaşkanı'dır.

ekleme: bazı yazılanları görünce gülmekten kendimi alamadım. *

kendisinin vasıfsızlığına karşı tez sunamayan, iki kelimeyi bir araya getiremeyen tipler burada gelip " süper zekalı ekşiciler " diye kendilerini ifade etmek istiyorlar ama ortaya sundukları hiçbir şey yok.

bu durumda savunmaları da yetersiz kalıyor. kitlesinin bu yetersizliği, kendisine yakışır nitelikle.

canlı kanıt olan akp'lilere teker teker teşekkürlerimi iletiyorum. bir tanesiniz...

gelen mesajlara binaen ekleme2:
herkese tek tek cevap verecegim ama kisa olarak sunu diyeyim:
evet liderlik ozelligi var. ancak bu bir ulkeyi yonetmek icin yeterli degil. hitap ozelligi var ki hele bu bir ulkeyi yonetmek icin hic yeterli degil. insanlari etkilemesi onemsiz, insanlari etkilemenin ulke yonetmek ile alakasi yok; oy kazanmak ile ilgisi var. cocugunuzun akli bir seylere ermez ama onun hosuna gitmese de cocugunuz icin dogrulari yapmak durumundasiniz. cocugun her istedigini yaparsaniz cocuk icin kotu olur. halk da boyledir. halkin iyiligi icin onlarin gazini almak degil ancak ustte saydigim 5 erdem gereklidir. benim nazarimda saydigim 5 ozellik asgaridir; geri kalani tartisilir (belki bonus olur).-

bagirip cagiran iyi hitap eden lider istiyorsaniz ormanda da var; sempanzeler, orangutanlar, bonobolar... peki siz insan misiniz, maymun musunuz?

devamını okuyayım »