sorg

  • 316
  • 8
  • 4
  • 0
  • dün

vegan beslenme

gelişmiş, sanayileşmiş ülkelerde yaşayan ve kapitalizmin acımasız dişlileri arasında ziyan olup giden hayatının bir amacı olmadığından ekstrem görüşlere sığınmayı çare olarak gören üst-orta sınıftan küçük burjuvaların tesellisidir.
bunların biraz daha mantıklı olanları sadece endüstriyel olarak üretilen hayvan ürünlerini tüketmeyi reddeder, köy yumurtası ya da av etini yerler (türkiye'yi bilmem ama avrupa'da epey var bunlardan.)

hipster tayfanın vegan beslenmesi ne hayvanlara eziyet ederek hayvansal gıda üreten kapitalist endüstrinin zırhına bir çentik atabiliyor, ne de gezegenin ırzına geçilmesini önlüyor. bilakis, vejeteryan ve veganların protein kaynağı olarak kullandığı soya ürünlerini yetiştirmek için güney amerika'da yağmur ormanları acımasızca katledilip soya tarlası haline getiriliyor. o ormanlarda yaşayan ve kiminin soyu tehlikede olan vahşi hayvanlar katliama uğramış oluyor. ineği, tavuğu kurtarmak için soya eti yiyen, süt ürünleri muadili olarak soya sütüne, soya peynirine abanan vegan böylece yağmur ormanlarında yaşayan vahşi hayvanların kanına girmiş oluyor. plazalarda mesai yapıp her gün trafikte 2-3 saatini harcayanların evde baklagil pişirecek mecali kalmadığından soya ürünlerine abanıyorlar mecburen.

hayvanları kabul edilemez iğrenç koşullarda, kapkaranlık daracık kafeslere hapsedip işkenceyle sütünü, yumurtasını üreten, hormon ve steroidler enjekte eden sanayiye müşteri olmak istemiyorlar, bunu anlayabiliyorum. ama vegan beslenme saçmalığı ile hem kendi vücutlarına, hem de yağmur ormanları ve orada yaşayan vahşi hayvanlara zarar veriyorlar.

insanları köleleştiren, hayvanlara eziyet eden şey kapitalizmdir. bu yüzden de veganların yaptığı şey ingilizcede half-assed dediğimiz yarım bir tavırdır. gerçekten tavır koymak istiyorlarsa kapitalizmin ürettiği hiç bir şeyi kullanmamaları ve köye yerleşip kendi yiyeceklerini kendileri yetiştirmeleri, sanayi ürünlerinden her türlü uzak durup primitivist yaşamaları lazım.

sonuçta kullandığımız bütün ürünlerde, tekstilden tut iphone'lara kadar hepsinde doğrudan ya da dolaylı olarak hem insanların, hem de hayvanların kanı var. çevreyi kirletip atıklarını sağa sola dökerek insanları kanser eden bir takım kozmetik firmalarından tut, çin'de kölelikten beter koşullarda çalıştırıldığı, tuvalete gitmelerine bile izin verilmediği için intihar eden işçilerin çalıştığı fabrikalarda üretilen akıllı telefonlara, medeniyet dediğimiz şeyin yarattığı her şeyde insan ve hayvan kanına ek olarak bir de doğa katliamı var.

ben şahsen, elinde son model iphone'larela gezen ve en ufak bir el becerisi olmayıp her şeyi kapitalist marketlerden alan, üstüne bir de millete çemkiren veganlara değil, kendi giysilerini kendi diken, marangozluk öğrenip mobilyalarını kendi yapan, sanayi ürünleri yerine mümkün olduğu kadar el yapımı ürünleri tercih eden, bir taraftan da domuzu şişe geçirip afiyetle yiyen ortaçağ simülasyonu camiasına ve büyük şehre, plaza kariyerine siktiri çekip köye yerleşen tiplere saygı duyuyorum.

vegan beslenmek bana göre kolay yoldan vicdan mastürbasyonundan başka bir şey değildir -veganların asıl amacı bu olmasa bile- ve bataklığı ıslah etmek yerine sivrisineklere saldırmaktan ibarettir.

veganlara naçizane tavsiyem, sözlüklerde et yiyenlere çemkireceğinize, bireylerle uğraşıp agresif tavrınızla insanları kendinizden nefret ettireceğinize gidip örgütlenin de o dev gıda şirketlerine baskı yapın, hayvanları doğru düzgün şartlarda barındırmalarını talep edin, samimiyetinize inanalım. sosyal medyada insanlara çemkirmek için harcadığınız zamanı kapitalist şirketlerle mücadele için harcarsanız saygıyı hak edersiniz, ancak kendi yaşam tarzınızı millete agresif tavırlarla dayatmaya giriştiğinizde şeriatçılardan hiç bir farkınız kalmıyor, bunu da bilin.

düzeltme: soya üretiminin %80'i hayvan besleme amacıyla imiş, vegan ve vejeteryan ürünleri dünya soya üretiminin kü
küçük bir yüzdesi oluyor (%20 kadar) ancak bu modern teknoloji, ekonomi dödürme amaçlı gereksiz plastik yığını başta olmak üzere aşırı fabrikasyon mal üretimi ve çevre kirliliğinin vegan beslenmeyle zerre kadar azalmayacağı gerçeğini değiştirmiyor.

devamını okuyayım »
06.11.2017 20:28