superjesus

  • 5546
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

neden hiç kadın filozof yok

erkeklerin, erkekegemen toplumun kendi derin suçunu büyük bir aymazlıkla görmezden gelerek, sanki kadınlara yeterli eğitim ve hayat standardını sağlamış da kadınlar gerizekalı oldukları için bunu kullanamamışlar gibi davranarak, kendi popüler psikolojik podyumundan hayalarını avuçlar bir halde gevrekçe savurduğu gerizekalı retorik soru.
antik dönemden 20. yüzyıl başlarına kadar insanlığa hakim olmuş hastalıklı "kadınları ikinci sınıf varlıklar olarak görme" psikolojisinin sonucudur kadın filozofların, insanlık gelişimine yön veren kadın bilim insanlarının, politikacıların, liderlerin azlığı.
20. yüzyıl başlarına kadar, yani klasik felsefenin geliştiği dönemin !tümünde! kadınlar tüm egemen toplumlarda ikinci sınıf olarak görüldüler. eğitimleri önemli değildi, yunan filozoflar bildiğimiz kültürün ve bilimin temellerini atarken onlar evde, tarlada olmaya mecbur tutuldular.
eski yunan'da, roma imparatorluğunda, islam aleminde, ortaçağ avrupasında, o "şanlı" osmanlı tarihinde kadınlar felsefeyle ilgilenmek yerine erkekegemen toplumun o iğrenç kafesinde "bilge" erkeklerinin kıçını toplamakla yükümlü kılındı.
kadın erkek eşitliği denince hala kıllı sırtları ürperen erkekleri gördüğümde, bir muhafazakar müslüman'a katılmak zorunda kaldım istisnai olarak.
"erkekten filozof cikmis ta ne olmus? bugune kadar hangi filozof insanligin bi zikine derman olmus ? [sic]"
insanlık hala arkaik problemlerini çözememişken, bağnazlığından, vahşiliğinden kurtulamamışken varsın bütün filozoflar erkek olsun, bütün bilim adamları, bütün liderler. nasıl olsa erkekegemen toplum "insan olmak" yolunda bir adım bile ileri gidememiş sayelerinde.

-casta fuit, domum servavit, lanam fecit-
"kocasına sadıktı, eve hizmet eder, yün eğirirdi"
(bir romalı kadının mezar taşından alıntı)

devamını okuyayım »
21.11.2004 21:34