tambourineman

  • 267
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

celda 211

--- spoiler ---

film'de işlenen eta ve ispanya hükümeti arasında ki ilişkinin ülkemiz açısından da gitgide benzerlikler göstereceğini düşündüğüm bir açlışma olmuş. hatta son aylarda bu tip yakın paslaşmaları ülkemizde de görmeye başladık; filmde eta üyesi mahkumların rehin alınmasıyla beraber ispanya'da bir dizi bombalamanın gerçekleşmesi ve ispanyol hükümeti ile güvenlik güçlerinin eta üyesi mahkumların başına bir şey gelecek diye beti benzi atması gibi. gerçi arada bask hükümeti olan bir antlaşma söz konusu ama terorist bir grubun bu kadar korkulan bir güç odağı haline gelmesi düşündürücü ve korkutucu da aynı zamanda.

aklıma takılan diger bir konu ise juan ve karısının ölümleriyle ilgili yönetmenin belirsiz duruşu. açıkçası yönetmenin bu duruşunu filmin başında ki intihar sahnesinde de görebiliyoruz.yönetmen ölümü göstermiyor ama süreci ve gerginliği filme çok iyi yansıtmış. bundan dolayı juan'ın ve özellikle karısının ölmediği düşüncesi biraz azalıyor kafamda. ama juan'ın karısının hala ölmediğini düşünüyorum. telefonda polis juan'a karısını öldüğünü söylerken aslında onu hapishane'den dışarı çıkarark kurtarmaya çalışıyordu tahminimce.

arkaplan filmde inanılmaz gerçekçiydi.özellikle gerçek bir hapishane ve gerçek mahumlarla oynanması filme ayrı bir hava katmış.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »