thesaintofincipientinsanities

  • mangal yürekli rişar (512)
  • 894
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

house martell

a song of ice and fire serisinin en önemli ailelerinden biridir. bununla birlikte bu ailenin karakterleri üçüncü kitap a storm of swords'e kadar sadece ismen anılır.

edit: şimdi okuyunca fark ettim, aşağılara doğru biraz spoiler olmuş. işareti koyayım da günah benden gitsin.

--- spoiler ---

house martell westeros'un güneyinde dorne denen sıcak, hatta tropik diyebileceğimiz bir bölgede bulunan sunspear şehrindedir. amblemleri içinden altın mızrak geçen kırmızı bir güneş mottoları ise "unbowed, unbent, unbroken"dır. (eğilmemiş, bükülmemiş, kırılmamış)

bu ailenin başında doran nymeros martell vardır. prens doran'ın kız kardeşi elia martell ya da elia of dorne, mad king aerys'in efsane oğlu rhaegar'la evlenmiş ancak king's landing'in the usurper robert baratheon'un orduları tarafından ele geçirilmesi sırasında tywin lannister'ın emriyle, gregor clegane tarafından hunharca öldürülmüş ve tecavüze uğramıştır. (bu sırayla hem de) daha sonra westeros ve dorne arasında bir barış sağlansa da martell'ler özellikle de a storm of swords'deki kısa varlığıyla saygımızı kazanan prens oberyn martell, nam-ı diğer red viper bunu hiç unutmamıştır ve hep intikamını alacağı günü beklemiştir. aslında bu ailenin lannister'lara biriktirdiği kinin tek sebebi bu da değildir. (detaylar a storm of swords'de oberyn'in ağzından anlatılacak)

önümüzdeki kitaplarda kendilerinden daha sık bahsedilecek sanırım. özellikle de dorne tahtının varisi prens trystane martell'in myrcella baratheon'la nişanlı olduğunu düşünürsek...

--- spoiler ---

devamını okuyayım »