thrax

  • 420
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

türkiye'den siktir olup gitmek

gideceksin ve önce her şey çok güzel, insanlık için küçük senin için büyük bir adım olacak. şaşıracaksın uygun bir çevrede yemyeşil bir yaylalardaki çiçekler gibi başka başka açtıklarına insanların, kimsenin dalından koparılmadığını, geldiğin yerde sürekli yolunan ayrık otunun bile aslında eko sistemde bir yeri olduğunu afallayarak öğreneceksin. egzotik bir bitki olarak sen de yerini alacaksın bu uzak çayırlıkta.

terk ettiğin toprakları özlemeyeceksin bir süre, çünkü daha önce hiç bilmediğin mineraller besleyecek seni, arada bir tepende vızıldanan eşek arılarını bile umursamayacaksın. açmaya çalışacaksın tüm çiçekler gibi, kuzeydeki cılız bahar güneşi vücudunu ısıttığında. ama hiçbir zaman filizlenemeyeceksin orada kök salmışların görkemiyle. bunu da önemsemeyeceksin daha bir zaman.

bir kış daha gelecek, üşütecek seni yalnızlığında. bizim elin soğuğunda kardelenlerin omuz omuza vererek ısındığını düşüneceksin, oysaki o kuzey ormanında nasıl da tek başınasın, onun ayrımına varacaksın. hafiften sızlayacak belki için, o kadar da kötü değildi bizim oranın ayazı, hep başımı yaslayacak bir yaprak, içimi ısıtacak tanıdık bir koku oldu diyeceksin.

ama er ya da geç nem kapacaksın yaseminin albenisinden, akasyalar dik dik bakacak sana sanki, güneşini engelleyecek belki senin ökseotu, üzüleceksin begonyanın kayıtsızlığına. ve hiçbir zaman anlatamayacaksın derdini gâvur gülüne, hercai olacak günler, geceler. imreneceksin aslanağzının ağzından çıkanlara, kahkaha çiçeğinin kahkahasına, gece sefasına.

ve sonunda bir gün anlayacaksın ki her çiçek kendi dalında, kendi toprağında güzeldir. kurusa da toprağı, susuz kalsa dahi kökü, umutsuzca bile olsa tohumlarını kendi toprağına saçmak, yeğdir uzaklardaki bir botanik bahçesinde en iyi ihtimalle zoraki yetiştirilen ilginç bir tür olmaktan. yeşereceksen bu topraklarda yeşer, kuruyacaksak da bırak burada birlikte kuruyalım, çünkü, çünkü, devenin dikeninden ötürü…

devamını okuyayım »
16.10.2014 02:52