uctunctashasbahceningulu

  • 295
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

orhan gencebay

boğaza nazır villada oturduğu için eleştirilen dünya çapında müzisyen ve gönül insanı. senelerce arabesk müzik yapmış. varoşlara oynamış. zerre kadar bilgin olmadığı daha başından ortada. arabesk müzikmiş? varoşlara oynamış. tabii canım varoş müziği şu an hamburg müzik akademisinde inceleniyor, varoş müziği yapan adamın türkiyenin tüm konservatuvarlarında müziği üzerine tezler yazılıyor, müziğindeki girift yapı çözülemiyor.
sen kimsin be? ne biliyorsun? ömründe herhangi bir konservatuvarın müzik bölümüne ayak bastın mı? gencebay ın yazdığı keman partisyonlarının etüt olarak işlendiğine şahit oldun mu? itü türk müziği konservatuvarında gencebay bestelerinin orkestrasyon yapısının incelendiğinden, eserlerinin armonik yapılarının çözümlenemediğinden haberin var mı? sen kimsin de orhan gencebay'ın müziği hakkında ahkam kesiyorsun. sen orhan gencebay'ı tanımıyorsun, hakkında zerre bilgin yok. atıp tutuyorsun. orhan gencebay türk topraklarına gelmiş en kabiliyetli 1-2 müzisyenden biridir.

--- spoiler ---

fakir edebiyatı yapmış. yoksulların sırtından geçinmiş.yoksulların sırtından geçindi dediğin adamın, "ülen istanbul sen mi büyüksün ben mi ?" diye hatırladığınız bir filmi var hani, o filmde bakkaldan beraber peynir çaldığı çocuklar vardı hatırlarsınız, o çocukların bütün eğitim, barınma masraflarını, kendi ayakları üzerinde durdukları ana kadar yıllarca karşılamış bir adam. o çocuklardan biri öldü, hastaydı zaten. cenazesini orhan gencebay kaldırttı. ama söylemez bunları gencebay. basında falan duymamışsınızdır. dert ortağı hakan anlatır sağda solda, dost meclisinde. samsun'a, samsun'un en büyük okulunu dikmiş bir adam, sen hala yoksullardan kazandığı parayı onları kandırarak arttırmaya çalıştı diye utanmadan iftira atıyorsun. 99 depreminde yolladığı yardım tırlarını, oğlu altanın konservatuvardan sınıf arkadaşlarına tek kuruş almadan 4 yıl boyunca özel bağlama, nazariyat dersleri verdiğini, başta konservatuvarlarda okuyan öğrenciler olmak üzere burs verdiği onlarca talebeyi, tek isteği hacca gitmek olan plağını imzalatmaya gelen zeytinburnulu kamile nineyi hacca gönderdiğini bil madem öyle. gencebay müziği para kazanmak için yapmadı, eğer onun için yapsaydı en çok para getiren yolu dener, 70 lerde milyarlar teklif eden yapımcıları reddetmez konserlere çıkardı.
--- spoiler ---

yaptığı müziğe arabesk diyen cahil cühela dangalakların, yaptığı müzik arabesk değildir diyenlerin komik duruma düştüklerini iddia ettiği evrensel müzisyendir aynı zamanda. bre dangalak adam, ömründe gencebay dinlememişsin, bildiğin 3-5 şarkısı var, sağda solda müziğine arabesk diyen kendin gibi cahil dangalaklarla bir olup ıyy gencebay arabesk, gencebay müziğine arabesk değil demek komiklik falan diye car car ötüyosun. sen ne biliyorsun gencebay müziği hakkında. gel karşıma geç. çok değil sana 15 dakika gencebay müziğini anlatayım. seni yerin dibine sokmaz, vay be orhan gencebay kral müziyenmiş dedirtmezsem suratıma tükür. ulan hiç bi şey yapamıyorsun şu başlıktaki son 2 sayfadaki entryleri bir oku, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma. aç benim gencebay hakkımda yazdığım 5 adet entryi oku. morarıp yerine oturmazsan ben sözlerimi yalayacağım.

hadi biz fanatiğiz. gencebay arabesk değildir deyince komik oluyoruz. bir bak. türkiyenin en büyük müziyenleri gencebay müziği için neler söylemiş. bunları defalarca yazdık ama zahmet edip okuma tenezzülünde bulunmayan bir dallama olduğun için tekrar tekrar yazıyoruz. türkiyenin ilk türk sanat müziği profesörü hakan cevher türk müziğinde gencebay makamı vardır diyor, biz derslerimizde onun partisyon, orkestrasyon,tezene tekniklerini inceliyoruz diyor, devlet opera ve balesi eski müdürü yekta kara, gencebaya arabeskçi demek cahilliktir, o doğu ile batı sentezini mükemmel seviyede gerçekleştirmiş evrensel bir müzik adamıdır diyor, barış manço biz onu 50 sene geriden takip ediyorduk, biz batıyı çözmeye çalışırken o batıyı yiyip bitirmiş doğu ile batının entegrasyonuna başlamıştı diyor, zeki müren; "orhan bey'in müziğini bambaşka ölçülerde nitelendiriyorum. arabesk sözünü kabul etmiyorum. müziğini kendisine has bir ekol olarak görüyorum. dense dense "orhan gencebay ekolü" denir müziğine." diyor, cem karaca; "orhan gencebay'ın müziklerini sözsüz olarak dinlerseniz doğulu bir senfoninin notalarını bulabilirsiniz. çok akıllı notalar ve müzik uyumu vardır. diyor. neşet ertaş gerçek sanat güneşi orhan gencebaydır, bağlamayı allaha yalvartır diyor, arif sağ türkiyeye gencebay gibi bilgili bir notist ve enstrümanist gelmemiştir diyor. hadi biz salağız bunlarda mı salak?

sana böyle yüzlerce sanatçının gencebay müziği hakkında yaptığı yorumları kaynaklarıyla yollayabilirim. gördüğün gibi müziği bilen insanlar gencebay müziğinin arabesk ile yanyana getirilmesini cahillik olarak nitelendiriyor. ona arabeskçi diyenler sadece senin gibi müzikten zerre anlamayan hödükler veya gencebay müziğini dinlememiş sağdan soldan duyduklarıyla yorum yapan angutlar.

devamını okuyayım »