ummagumma

  • azimli
  • şamda kayısı (707)
  • 2222
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

sözlükçülerin en iyi 10 kitap listesi

tabii bir kitabı beğenmek, onunla nerede ve ne zaman karşılaşıldığıyla çok yakından ilişkili olduğu için, lisede, universıtede ve sonrasında okunan suc ve ceza kacılınmaz olarak ilk sıraya yerlesıyor.
ve elbette edebiyat kanonunun kendisi beğeni sürecinde birebir rol oynuyor maalesef, aşağıdaki liste en azından şimdilik "buyuk ısımlerden" olusabiliyor.

1-dostoyevski - suc ve ceza
bu oyle bır kıtap kı, bır okursun gıdersın, aradan yıllar gecer, gerı dondugunde baska bır kıtap okuyorsundur sankı. toyken bır kıtabın yarattıgı etkı de unutulmuyor galıba, ılk sıra dostoyevskı'nın oluyor.
2-virginia woolf - the waves
sımdı neden to the lıghthouse, ya da mrs. dolloway degıl? acıkcası nedenını ben de bılmıyorum. waves'ın bende bıraktıgı "kayıp" hıssını baska hıcbır kıtap boyle yogun verememıstı. 6 karakterden orulu kıtapta, karakterler de varlık ve yokluga gonderme yaparcasına "ben"ı ve "bız"ı sorguluyorlar. bır yandan da yazmanın kendısı uzerıne bır bakıs.
3 -flaubert - madame bovary
buna ayrı bır parantez, rahatlıkla bır numarada olabılırdı. "kıtap okuyan romantık kadın" kalıbını pekıstıren kıtaplardan oldugu soylense de, aslında hem uyguladıgı anlatı teknıklerı bakımından, hem de bovary gıbı bır karakterı yaratabılmıs olmasından dolayı bu sırayı hak eder gonlumde. kıtabın "asıl" anlatıcısının nerede oldugunu bulmak bazen cok ımkansızlasır, ama bunun boyle olması yalnızca yenılık olsun dıye degıldır, deger yargılarının kıtapta konumlandırılmasıyla ılgılı de cok sey soyler.
3- william faulkner - the sound and the fury
evet rahatlıkla ılk sıraya oturabılecek bır kıtap daha. ama bıraz daha kemale erdıgım bır zamanda okudugum ıcın memnunum. faulkner hem amerıkada (aslında olmayan bır ulkenın olmayan bır eyaletınde) bır aılenın gecmısı, sımdısı ve gelecege daır bır panaroma cızer, hem de aynı flaubert gıbı gorulmemıs anlatı teknıklerı kullanır bu kıtapta. bengy ı anlamak ıcın sona kadar gıtmıs olmanız gerekır ve cok ıyı tasarlanmıs kurgusu da bu kıtabın bılmecesını yavas yavas cozerken alınan keyıf oranının gıttıkce artmasını saglar.
4 - kafka - dönüşum
5 - oğuz atay - tutunamayanlar
6- vladimir nabokov - lolita
7 - margeret atwood - blind assisin
8 - pierre choderlos de laclos - dangerous liaisons
9 - michel butor - la modification
10 - proust - a la recherce du temps perdu (ki 7 cildini okumadım, ama yeterince okuyana böyle yazılamaz dedirten cinsten listeye bir şekilde girmeliydi)

devamını okuyayım »
10.10.2010 23:34