uther

  • 1120
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

ankara'da halk otobüslerinin kaldırılması

televizyoncuların otobüsçüleri mazlum göstermeleri dolayısıyla (bi de kaldıran melih gökçek olduğundan) bu otobüslerle yüzgöz olmamış insanların da bir haksızlık olarak gördüğü olaymış.
o otobüsler ankaralılar'a (yine melih gökçek tarafından) atılmış en büyük kazık ve yapılmış en büyük haksızlıklardan biridir. otobüslerin kaldırılması melih gökçek'in bize yaptığı büyük iyilik değil soktuğunu çıkarmasıdır sadece.
ben ankaralıyım. o otobüslere çok bindim özellikle eryaman'da yaşarken.
gözünü para bürümüş bu adamlar alternatiflerinin olmadığı güzergahlarda halka köpek muamelesi yapardı.
eryaman-ankara arası kavgasız sefer olmazdı neredeyse.
zaman cetveline uyacağız diye yer yer 20 km/saat hızla kızılay'a gittiğimiz olurken bazen de bir an önce yeni sefer alayım diye tüm trafik kurallarını ihlal ederek o araçların yapabildiği son hızla eryaman'a giderdik.
kafalarına göre bilet verirler, yer yer bozuk yok ayağına fazla para almaya kalkarlardı.
bu arada istanbul yolu'nda dışişlerinin servisini biçen de bu otobüslerden biriydi.
(bkz: ankara istanbul yolu/@uther)
hariçten gazel okuyanlara eylem yapanlar hakkında şunu söylemek istiyorum. bu otobüsleri kaldırmak bu adamlara bir cezadır evet ancak yeterli değildir. keşke yasalar (ve insan hakları kaideleri) izin verse bu adamlara daha büyük cezalar verilseydi.
bir ufak detay daha bu başlığın taşınmasını gerektirmektedir.
kaldırılanlar halk otobüsleri değil "yeşil halk otobüsleri" dir. ikisi de parayla ulaşım yapan halk otobüsü olmalarına rağmen farklı güzergahta farklı hizmet veren iki tür halk otobüsü vardır: yeşiller ve maviler. mavi halk otobüsleri (eski ankaralıların bildiği gerçek halk otobüsleri) hala ulaşımdadır. fark şudur ki mavi halk otobüsleri çok daha uzun zaman önce belirlenmiş güzergahlarında genellikle otobüs sahipleri tarafından işletilen otobüslerdir. yıllardır aynı kişiler tarafından, aynı güzergahta çalışıyor olmalarından dolayı bunların yolculara bakışı ve yolcuların bunlara bakışı yeşillerden tamamen farklıdır. eylem yapanlar maviler olsaydı benim yazımın içeriği de ona göre olacaktı.
bu arada evet melih gökçek'in bunlara alternatif olarak sunacağı ulaşım planından hiç ümitli değilim. ama bu yeşil halk otobüslerinin ardından yas tutmamı asla sağlamayacak.

devamını okuyayım »
01.04.2007 00:49