vulpius

  • azimli
  • şamda kayısı (701)
  • 1261
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

dünyanın büyüsünün kaçması

hayata karşı hissedilen heyecanın yitirilmesidir. kişinin her şeyi bildiğini sanmasından kaynaklanır. dolayısıyla, bu ruh halinden kurtulmanın reçetesi bilgileri yeniden gözden geçirmektir. hiçbir şey bilmediğinizi fark ettiğinizde, dünyanın büyüsü yeniden canlanır. bilgisizlik, heyecan kaynağıdır!

***
"çevremi saran dogmaların bulutunun üstüne çıktıkça, umutlarımın aşağıda kaldığını dehşet içinde fark ettim. böyle zamanlar için hazırlamış olduğum tedbirler olmasa yıkımdan kurtuluş yok. ‘rezonans tehlikesi! rezonans tehlikesi! gerçek ile yüksek mertebede etkileşim!’ robotik sese küfürleri döşendikten sonra hemen bastım kırmızı renkli 'alcohol' butonuna; 'ben dünyaya karışamıyorsam, dünya bende erisin. dünya içinde dünya olayım, gerçeği kendimde bulayım.' alice gibi, bir şişe ile âlemden âleme geçmişim...

"çiklet paketindeki mâni mi sandın dünyayı? gerçeği kendinde bulamazsın, o senin dışındadır!" uyandığımda rüyamdan kalan son kırıntılar hâlâ kafamda böyle yankılanıyordu. iki dakika da paradoks üretmeden yaşasam... gerçeği kendimde bulamayacağımı bildiren ses, kendimden geldiği için kendiyle çelişmese..."bütün girit'liler yalancıdır, ben de girit'liyim."

dünyadan hayli uzaklaşmışım. ah, şu umutlar aşağıda kalmasaydı burada çok işe yarardı... neyse, bu hayıflanmalardan kurtulmalı... etrafı keşfet! her yönde uzanan yıldızlar ve karşımda mavi gezegen. iki parmağımın arasına sığıyor artık. 'her şey ölçek meselesi', 'farklı perspektifler', 'bu katmanların sayısı sonsuz olabilir' gibi düşünceler zihnimde serbestçe gezindikten sonra, hiç de düşünce dünyasından olmayan bir kuvvet bu oyun alanını eline geçirdi: "sıkıldım!"

ne kadar çabaladıysam da kurtulamadım. başka çarem yoktu, dünya'ya dönmeye karar verdim.

- hesaplamada hata var, denize iniş yapacağız.

senin gibi kompüterin ben...
...

bu karanlıkta denize kadar nasıl yürüdüm? bunlar önemli değil... bekliyor... içine gir...
denize girdim.
- dünya, seni seviyorum, kabul et beni!
kendimi suya bıraktım... silinmeye başlayan yıldızlar altında denizle dalgalanmak... 'rezonans tehlikesi! rezonans tehlikesi! gerçek ile yüksek mertebede etkileşim!' doğruldum. güneş doğuyor...
- bu cevabı dileğimin kabulü olarak alıyorum. o halde, seninle çok güzel şeyler yaşayacağız, dünya kardeşim..."
***

devamını okuyayım »